Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dávní členovci tahali své potomky 'na vodítku'

Věda

  6:13
NEW YORK/LONDÝN - Jako by pouštěli papírového draka? Drželi potomky na krátkém vodítku? To jsou způsoby, jakým se vědci snaží popsat bizarního, pradávného tvora, který měl podivnou strategii péče o dítě - mláďata nosil v kapslích připevněných jakýmsi vláknem k vlastnímu tělu.

Aquilonifer spinosus foto: YouTube

Tento 430 milionů let starý pračlenovec, vzdáleně příbuzný s humry i stonožkami, trávil čas na pramořském pradně a své potomstvo za sebou vláčel v pouzdrech, jako by pouštěl draky. Proto vědci tohoto členovce pojmenovali latinským jménem Aquilonifer spinosus, což znamená „ostnatý nosič draka“. Informoval o tom zpravodajský server Christian Science Monitor.

Vědci našli obří černou díru velkou jako 17 miliard Sluncí

Inspirací se stal nejen vzhled tohoto tvora, ale také románová prvotina Lovec draků Khaleda Hosseiniho; amerického prozaika a lékaře afghánského původu. Hosseiniho román z roku 2003 vyšel v několika desítkách světových jazyků a se svými více než deset miliony prodaných výtisků se řadí mezi světové bestsellery.

„Pojmenovali jsme tohoto členovce podle románu Khalida Hosseiniho kvůli jeho podobnosti s pouštěním draků dětmi,“ uvedl vědec a kurátor Peabodyho přírodovědného muzea Yaleovy univerzity Derek Briggs. Mezinárodní vědecký tým zveřejnil svůj objev tento týden v odborném časopise Proceedings of the National Academy of the Sciences.

Vědci našli zkamenělého členovce v sopečných usazeninách anglického Herefordshiru. Zhruba centimetr a půl dlouhý tvor k sobě měl připevněných deset potomků na dlouhých vláknech.

„Když se rodič pohyboval, museli mladí vypadat jako dekorace nebo papíroví draci, které má k sobě připevněné,“ dodal profesor Briggs. „To dokazuje, že si členovci vyvinuli celou škálu technik líhnutí mláďat krom těch, které existují v současnosti. Je možné, že právě tato strategie byla méně úspěšná, a proto vymizela.“ „Současní korýši využívají celou škálu strategií, jak chránit svá vajíčka a embrya před predátory - připevňují si je ke končetinám, drží je pod hřbetním krunýřem, anebo je uzavřou do speciálního pouzdra, dokud nejsou dost stará na to, aby mohla vylézt ven. Ale tento příklad je jedinečný,“ uvedl Briggs.

Ochrana před predátory

Vědci si nejprve ani nebyli jistí, co jsou vlastně kapsle připevněné k fosilnímu členovci zač. Jejich teorie zahrnovaly nápad, že by drakům podobní pasažéři mohli být parazity, anebo nějací „stopaři“, kteří členovce využili k vlastnímu přesunu.

Ale na to, aby se skutečně jednalo o parazity, byly kapsle příliš daleko od těla členovce a „stopařů“ by se býval mohl snadno zbavit s pomocí dlouhých předních výčnělků.

Díky tomu, že měl potomky stále připevněné ke svému tělu, mohl je členovec snáz ochránit před predátory. A vědci teoreticky předpokládají, že si mláďata tímto způsobem mohla sama získávat potravu v podobě fytoplanktonu.

Autor: