Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Delfíni používají nástroje: chytají ryby do ulit

Věda

  18:38
Delfíni seberou na mořském dně obří ulitu a vynesou ji na hladinu. Zvláštní chování mořských savců ve Žraločí zátoce u západního pobřeží Austrálie budí pozornost vědců už pár let.

Delfín na lovu ve Žraločí zátoce foto: Simon Allen

Dosud si však marně lámali hlavu nad jeho významem. Že by se delfíni pokoušeli vydolovat z ulit masitá sousta, nebo jde o pouhou zábavu, či případně o jakousi milostnou předehru?

Jak ukazuje nový výzkum australsko-švýcarského týmu, ani jedna ze zvažovaných možností není správná. Ve skutečnosti jde o důmyslný způsob lovu.

Pasti nastražené na mořském dně
Biolog Simon Allen z Murdochovy univerzity v australském Perthu pracuje ve Žraločí zátoce řadu let, zkoumá především vliv člověka na život mořských savců. Proto se snaží co nejlépe poznat jejich zvyklosti.

Při jednom z běžných pozorování si všiml, jak se delfín vynořil z vody s ulitou, na hladině s ní pak natřásal nahoru dolů a zleva doprava. Během pár minut se kolem shromáždilo pět dalších delfínů a bedlivě ho sledovali.

"Bylo to zvláštní setkání, myslel jsem, že je to hra či jakési předvádění se," vzpomíná Simon Allen v online vydání časopisu New Scientist. Když si ale večer prohlížel fotky, které v průběhu uplynulého dne pořídil, všiml si, že jeden z delfíních diváků vytahuje z ulity rybu.

Jak mořští savci postupují při lovu ryb do ulity si přečtěte v úterních novinách

Autor: