Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Deprese nemá na vznik rakoviny téměř vliv, tvrdí vědci

Věda

  7:00
PAŘÍŽ - Francouzští vědci na základě letitého výzkumu popírají zažité tvrzení, že deprese má u lidí značný vliv na vznik rakoviny. Platí ale, že deprese může zvyšovat riziko kardiovaskulárních nemocí. Stojí to ve zprávě, kterou vědci zveřejnili a z které citoval server francouzské televize TF1.
Smutek - ilustrační foto.

Smutek - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Lékařský výzkum trval od roku 1994 do roku 2009 a sledoval 14 203 lidí. Neodhalil přitom žádnou zvláštní souvislost mezi projevy deprese v životě člověka a pozdějším vznikem několika druhů rakoviny, zejména prostaty, prsu, tlustého střeva a krve.

Deprese nemocným ani zvlášť nepřitíží

"Utkvělé představy mají někdy tuhý kořínek. Hned od počátků medicíny se spojovala melancholie s růstem zhoubných nádorů. Názor přetrval dodnes, přestože ho dosud nepodpořila žádná větší studie," řekl psychiatr Cédric Lemogne z pařížské nemocnice Georges Pompidou.

Prokázáno podle něj není ani to, že by pacientům s rakovinou zvlášť přitížily deprese, jimiž kvůli onemocnění trpí asi čtvrtina z nich. Tyto deprese se musejí léčit současně s rakovinou.

Existuje naopak silná vazba mezi depresí či stresem a kardiovaskulárními chorobami, dodal Lemogne, který výzkum koordinoval.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!