Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Deset rad od psychiatra. Jak v sobě podporovat pocit štěstí?

Nejšťastnější lidé | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejšťastnější lidé | foto: Shutterstock

Štěstí znamená především umět se těšit z nečekaných darů života. Je to záležitost, která zaměstnává filozofy po staletí. Francouzský týdeník L ́Express přináší v této souvislosti desatero rad od francouzského psychiatra a psychoterapeuta Christopha Andrého, jak se tomu prchavému pocitu alespoň trochu přiblížit.

Mantry

Najděte si osobní mantry, které vám dělají dobře a jichž se budete přidržovat, abyste se příliš neznepokojovali nebo abyste nebyli předem od něčeho odrazeni. Když je Christophe André například zahlcen úkoly, tak si opakuje: „Dělej, jak umíš nejlépe, a nezapomeň být šťastný.“ Nebo v případě problémů, které nemůžete vyřešit: „Lépe je kráčet dopředu a volně dýchat, než se stále něčím dokola zaobírat“. Nebo: „Nikdy nic neodmítej, když jsi to ještě nezkusil.“

Pěstujte si zvědavost

Nic tak jistě nezabíjí zvědavost jako smutek, znepokojení. Zapomeňte na obecný soud, že zvědavost je ošklivý nedostatek, a otevřete se tomu, co neznáte. Cestujte, čtěte a setkávejte se s lidmi. Kdo ví, zda tak neobjevíme jeden z klíčů ke štěstí.

Udržujte přátelství

Jestliže se ocitneme na okraji propasti, bude se nám ta propast zdát menší, jestliže nás bude provázet přítel. A i když jste sami, ale myslíte na své přátele, vaše cesta bude mnohem snadnější. Důležité je umět se obklopit přáteli, kteří nám pomohou překonat různé životní zkoušky, ale také s námi budou sdílet okamžiky štěstí.

Obdivujte přírodu

Žasněte nad velkými přírodními krásami, nad mimořádnými uměleckými díly, ale i nad takovými všedními věcmi, jako je květina, bouře, moře, příroda či fungování lidského těla. To vede k většímu sebeuvědomění a to je podle Andrého rovněž jeden z klíčů ke štěstí.

Zaměřte se na emoce

Pozorujte své emoce. André nazývá emoce teploměry štěstí. Jestliže máme příjemné emoce, přibližujeme se více štěstí. Nepříjemnými emocemi se od něho vzdalujeme. I negativní emoce mají někdy svůj smysl, který nelze opomíjet, ale pozitivní emoce jsou bohatší, než by se na první pohled zdálo.

Buďte empatičtí

Empatie má těsný vztah ke štěstí. Otevíráme se tak okolnímu světu místo toho, abychom se stahovali do sebe, jak to bývá při utrpení. Empatie rovněž umožňuje sdílet radost druhého. Jestliže se někdo směje, je naděje, že se jeho radostí nakazíme. Navíc nás empatie zbavuje pokušení egoismu. Empatie je jedna ze schopností, jimiž nás obdařila příroda, abychom byli citlivější, a tudíž mohli být inteligentněji a ušlechtileji šťastni.

Radujte se z jídla

Jezte s plným uvědoměním. Podle Andrého je mnoho způsobů, jak při jídle pociťovat pohodu: je to prostá radost z jídla, když máme hlad, z degustace delikátní pochoutky či ze sdílení pokrmu s jinými lidmi.

Dýchejte

Náš dech nás provází při všech činnostech, zpomaluje se či zrychluje. Uvědomujte si svůj dech, když potkáváte krásu, jemnost, ušlechtilost. Tak lépe vychutnáte své emoce.

Přemýšlejte o pozitivních věcech

Když se v našem životě stane něco negativního, když neuspějeme, nečiní nám žádný problém o tom stále uvažovat a obracet problém ze všech stran, litovat, že jsme neučinili to či ono. V případě úspěchu však přecházíme rychle k další věci a nedáme si na čas, abychom rozvažovali o tom, co dobře fungovalo.

Meditujte

Meditace, jóga, všechny prostředky jsou dobré k tomu, abychom se chvíli mohli soustředit jen na sebe samé, přijmout se takoví, jací jsme, aniž bychom se odsuzovali. Plné uvědomění sebe sama posiluje pozitivní pocity z příjemných okamžiků dne.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...