Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Děti si mohou vyzkoušet chemické pokusy v nové laboratoři Abrakadabra

Nemocniční laboratoř - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocniční laboratoř - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA První dětskou chemickou laboratoř v Česku nazvanou Kids' Lab Abrakadabra minulý týden otevřelo Národní technické muzeum (NTM) v Praze. Žákům základních škol ve věku od šesti do 12 let má zábavnou formou představit chemii a dát jim možnost vyzkoušet si ji prostřednictvím hravých pokusů. Zařízení, které je součástí mezinárodního vzdělávacího projektu, je v pořadí 35. na světě.

"Je to určeno pro nejmenší děti, které mají možnost navštívit Národní technické muzeum a vyzkoušet si velmi jednoduché pokusy," řekla vedoucí oddělení dějin techniky v NTM a koordinátorka Ivana Lorencová.

Zařízení má maximální kapacitu 26 míst. Pokud budou mít základní školy zájem, měly by se přihlásit prostřednictvím webových stránek. V současnosti je laboratoř již rezervována do konce ledna příštího roku.

Při vstupu do laboratoří dostanou děti barevné zástěry a ochranné brýle.

Doktor Bubbler

Provázejí je vyškolené lektorky a pomyslně i kreslené barevné postavičky - Nelly Natronová, Paul Polymer a Psít Fabs. Na pořádek při experimentování "dohlíží" figurka Doktora Bubblera.

Jako první NTM navštívily děti ze čtvrtého ročníku Základní školy Emy Destinnové z Prahy 6. V laboratořích se věnovaly dvěma pokusům - zadržování vody a jejímu výzkumu. K vědeckému bádání používaly kádinky, odměrky, laboratorní nálevky i pipety. Zkoumaly, jak pomocí různých látek voda měnila své vlastnosti.

"Líbí se mi, že děti pracují jenom ve dvojicích, že jsou velmi zabezpečené, protože to je první předpoklad. A líbí se mi, že pracují samostatně," řekla učitelka Eva Arazimová. Domnívá se, že děti se tímto typem akce naučí víc, než pouze teoretickým výkladem. Zacílení pro děti prvního stupně ZŠ vítá, ačkoli chemii ještě v osnovách ještě nemají. "S chemií se potkají každodenně," poznamenala.

Laboratoře po celém světě

Podle nadnárodní chemické společnosti BASF, která projekt spolupořádá, navštěvuje rok co rok již fungující dětské laboratoře více než 35 tisíc dětí z celého světa. První byla spuštěna v roce 1997 v Ludwigshafenu.

Dětské chemické workshopy spustilo NTM v rámci nově připravované expozice, která se bude věnovat chemii. Otevřena bude příští rok na jaře a podle Lorencové by měla návštěvníkům srozumitelně podat přehled o tom, kde všude se s chemií setkají.

,

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!