Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lepší plat a dobrý pocit z práce. Děti zaměstnání rodičů nechtějí

Věda

  15:00
PRAHA - Jen velmi málo dětí chce dělat stejnou práci jako jejich rodiče. Zároveň ale žáci na své rodiče dají při výběru střední nebo vysoké školy, odbornou pomoc školáci skoro nevyužívají. Ukázal to průzkum Národního ústavu pro vzdělávání. Při výběru školy studenti hledí hlavně na to, aby je výuka i práce bavila a aby měli šanci na dobrý plat.

Lepší plat a dobrý pocit z práce. Děti zaměstnání rodičů nechtějí foto: Shutterstock

"V případě žáků základních škol chce pouze okolo 8 procent z nich vykonávat stejnou profesi jako jejich otec a téměř 2,5 procenta jako jejich matka," uvedli autoři dotazníku. Z oslovených středoškoláků by 7,7 procenta žáků chtělo mít stejnou práci jako jejich otec a víc jak 3 procenta jako matka. V rodičovských stopách chtějí jít hlavně potomci vysokoškoláků, ale také řemeslníků, u nichž děti vidí výsledky práce na vlastní oči.

ČTĚTE TAKÉ:

Na názor rodičů ale děti hodně dají při výběru školy. Jejich rady využilo přes 80 procent žáků. Naproti tomu skoro 2 procenta školáků uvedlo, že jim k výběru střední školy rodiče nic neřekli. "Je nutné právě na tyto žáky zaměřovat pozornost výchovných-kariérových poradců na školách, neboť tito žáci nedostávají potřebné informace. U těchto žáků pak role kariérového poradce není pouze doplňkem rodinného rozhodovacího procesu při výběru školy, ale mnohdy je jediným zdrojem informací a poradenství, kterého se žákovi dostane," upozornil NÚV.

Málokdo ví o možnosti konzultace s poradcem

Průzkum ukázal, že na odborníky se žáci při výběru školy obracejí jen zřídka. Například k výchovnému poradci na škole zašlo jen pět procent dětí na základních školách a necelá tři procenta středoškoláků. Třetina žáků ani neví o fungování poradců na úřadu práce, v pedagogicko-psychologických poradnách či privátních psychologů.

Při hledání nejvhodnějšího vzdělání zvažují mladí lidé hlavně to, zda je bude škola i budoucí povolání bavit, zda je s daným vzděláním čeká dobrý plat a zda vybranou školu zvládnou. Stipendia nebo možnost odejít z domova není tak určující.

PSALI JSME:

"Pokud má být pomoc kariérového poradenství účinná, je nutné pracovat s rodinou a současně je nezbytné poskytovat co nejvíce informací prostřednictvím internetu, kde si je zájemci mají možnost vyhledat," konstatovaly autorky výzkumu.

Do dotazníku se v loňském roce zapojilo přes 1600 žáků základních a více než 900 žáků středních škol z několika krajů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat