Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 24 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Dezinformace vysvětlujte bez hádek. Emoce hrají větší roli než fakta, říká etnolog Petr Janeček

Nákladní letadlo společnosti DHL, které ve čtvrtek ráno mělo přistát v Brně,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nákladní letadlo společnosti DHL, které ve čtvrtek ráno mělo přistát v Brně,... | foto: Flightradar

PRAHA Téma koronavirus je v hledáčku nejen profesionálních dezinformátorů, ale rádi se k němu vyjadřují i veřejně známé osobnost, které nemají potřebnou kvalifikaci. Sociální sítě neúnavně zásobuje radami například zpěvačka Ilona Csáková, jejíž příspěvky jsou často na hraně hazardu se zdravím.

V poslední době se chopil iniciativy i poslanec Lubomír Volný, jenž si aktivně buduje kariéru konspiračního teoretika. „Emoce hrají větší roli než fakta. S blízkými se nehádejte, vysvětlujte laskavě,“ radí v rozhovoru pro Lidovky.cz etnolog Petr Janeček.

Petr Janeček, etnolog a folklorista.

Petr Janeček, etnolog a folklorista.

Lidovky.cz: Jak vnímáte situace, kdy fámy šíří známé osobnosti?Jako etnologa a folkloristu mne zajímá především kolektivní ústní podání. Tyto debaty tedy sleduji spíše okrajově a zajímá mne jen to, co z nich „zlidoví“, tedy začne se virálně šířit buď ústně, nebo na elektronických sociálních sítí. Veřejně známé osoby jsou v těchto případech mnohdy jen katalyzátory: často sdílejí texty či představy, které se k nim dostaly od někoho jiného, a pouze vahou svého mediálního kapitálu amplifikují jejich šíření. Jejich motivace je různá – od nevědomé reflexe osobní situace v době koronaviru, kterou se snaží zobecnit, po ideologické nebo politické působení.

Lidovky.cz: Člověk neustále čte různé typy dezinformací na sociálních sítích. Jsou cesty, jak se z té pasti vymotat?
Existuje řada internetových stránek, které se uvádění dezinformací na pravou míru úspěšně věnují. Namístě je zmínit například Hoax.cz, která existuje již přes dvacet let, popřípadě stránku Manipulátoři.cz. Tam je možné si dezinformace tohoto typu ověřit.

FÁMY O VAKCINACI

■ Hliník – podle fámy je v covid vakcíně obsažen hliník, který vyvolá astma nebo autismus. Očkovací látky proti covidu ho ale vůbec neobsahují, jiné typy vakcín ano, ale v těle se neukládá.

■ Očkování způsobuje covid – část lidí odmítá vakcínu, protože věří, že do těla dostanou aktivní virus. Do těla se ale neaplikuje živý virus, jen část jeho šroubovice, neschopná replikace.

■ Stačí naočkovat rizikové skupiny – tím by se ochránila jen malá část lidí, ale nezastavilo by to šíření viru. Přitom o to jde, podobně jako vakcinace vymýtila černý kašel. Navíc někteří lidí se kvůli své zdravotní kondici očkovat nemohou, a tak vakcinací chráníme i je.

■ Již jsem covid prodělal, mám imunitu – imunita je bohužel jen dočasná, po čase vyprchá. Vakcína vybuduje robustnější a dlouhodobější obranyschopnost než prodělaná nemoc.

Lidovky.cz: Lze dezinformaci vyvrátit, když má příjemce pocit, že když ji pronáší rádoby autorita, musí to být pravda?
Společenskovědní výzkumy jasně prokázaly, že autorita zdroje informací je v otázce důvěry klíčová. Lidé mají tendenci podvědomě důvěřovat těm, jichž si váží. Emoce zde často hrají výraznější roli než rozum a fakta. Větší smysl než zatracovat informace od rádoby autorit je využít důvěru, kterou k nám bližní mají, zbytečně se s nimi nehádat, na část jejich argumentů třeba i chvilkově přistoupit či říci, že na nich možná něco může být. A snažit se laskavě a pomalu toho druhého přesvědčit.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!