Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Díky oceněným vědcům je chronobiologie uznávaný obor, říká neuroložka

Věda

  6:32
PRAHA - Díky poznatkům tří amerických vědců, kterým byla udělena Nobelova cena za lékařství a fyziologii, je podle české odbornice Aleny Sumové z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR chronobiologie uznávaným vědeckým oborem.
Neklidná noc.

Neklidná noc. foto: Shutterstock

Zkoumá biologické hodiny v těle organismů, pomáhá tím také odhalovat podstatu řady civilizačních chorob. Podle neuroložky Soni Nevšímalové z Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze souvisí poruchy rytmu a chronický nedostatek spánku s psychickými nemocemi, nadváhou, ale i cukrovkou a zvýšeným rizikem mozkových příhod a infarktů. Cena za lékařství tradičně zahajuje týden Nobelových cen. Před rokem ji dostal japonský vědec Jošinori Ósumi za buněčný výzkum.

Podle Sumové je udělení ceny zásadním oceněním významu tohoto dynamicky se rozvíjejícího oboru. „Trojice amerických kolegů zásadně přispěla k poznání molekulárního mechanismu, který pohání biologické hodiny u octomilky. Tyto poznatky pak později vedly k odhalení podstaty hodin u savců včetně člověka,“ řekla Sumová.

V octomilkách američtí vědci dokázali izolovat gen, který je za regulaci normálních denních biorytmů zodpovědný. Protein, který gen produkuje, se v buňce hromadí v noci a přes den se odbourává. Jimi popsaný mechanismus umožňuje přizpůsobení těla různým fázím dne. Příkladem jeho narušení je takzvaný jet-leg, tedy únava a poruchy spánky způsobené leteckým přesunem přes několik časových pásem.

Poznatky chronobiologie pomáhají podle Sumové odhalovat podstatu řady civilizačních chorob, které souvisí s narušením časového řádu v lidském těle. Zásadní je souhra mezi biologickými hodinami uloženými v mozku a těmi v orgánech. „Při oslabení centrálních hodin dochází k dysregulaci periferních hodin, buňky orgánů se začnou nekoordinovaně množit a může případně dojít i ke vzniku nádorového bujení,“ doplnila neuroložka Nevšímalová.

Změna času (ilustrační fotka)

Oslabení biorytmu způsobuje například dlouhodobý třísměnný pracovní režim. „Denní spánek, který má noční spánek nahrazovat je rušen celou řadou zevních podnětů ať už zvukových, nebo světelných a proto je vždy méně kvalitní. Spánek je povrchnější s úbytkem hlubokých spánkových stádií a prakticky vždy je zkrácena i jeho délka,“ popsala Nevšímalová. Způsobovat může psychické problémy, nejčastěji deprese, cukrovku, ale i nadváhu a častější nádory. U žen jde o nádory prsu, u mužů prostaty. Vědci v minulosti publikovali také o vlivu práce v noci na rozvoj roztroušené sklerózy.

Biologickým rytmům živých organismů včetně člověka se věnovala také bývalá předsedkyně Akademie věd ČR Helena Illnerová. Jako první na světě objevila závislost funkce biologických hodin v mozku savců na délce dne během ročních období.

Loňský laureát, jednasedmdesátiletý Japonec Jošinori Ósumi, se věnoval výzkumu autofágie, tedy procesu, při němž buňky ničí část svého obsahu, zbavují se tak nežádoucích komponentů a následně svůj obsah recyklují. Svou prací přispěl k lepšímu pochopení nemocí jako rakovina, Parkinsonova choroba či cukrovka druhého typu. Podle odborníků by mohl přispět i ke zpomalení stárnutí.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Mohlo by vás zajímat