Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dinosauří produkce metanu přispěla ke globálnímu oteplení

Věda

  7:00
WASHINGTON - Sauropodní býložraví dinosauři, kteří se po planetě pohybovali před 150 miliony let, produkovali víc metanu než dnešní přežvýkavci. Zřejmě vytvořili metanu takové množství, že v prehistorické době přispělo ke klimatickému oteplování.

Dinosauři. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Váha těchto obrovitých zvířat, jako byl například diplodocus, se pohybovala v průměru kolem dvaceti tun. A podobně jako dnešní dobytek měla ve své střevní flóře mikroby, jež produkovaly během trávicího procesu rostlinné potravy metan. Tento plyn je jedním ze skleníkových plynů, které se podílejí na globálním oteplování.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jednoduchý matematický model napovídá, že mikroorganismy, které žily v trávicím traktu oněch sauropodních dinosaurů, mohly vyrábět dostatek metanu, aby významně ovlivnil podnebí v období mezozoika (před 250 až 65 miliony let)," upozornil Dave Wilkinson z Liverpoolské univerzity, hlavní autor studie publikované v americkém časopise Current Biology.

"Ve skutečnosti, podle našich výpočtů, tihle dinosauři mohli produkovat více metanu, než všechny dnešní přírodní zdroje i lidská činnost dohromady," poznamenal.

Dinosauři vyrobili 520 milionů tun metanu

Vědci zkoumali metan produkovaný různými zvířaty dnešní doby. S pomocí matematických rovnic vypočítali předpokládané množství tohoto plynu v závislosti na velikosti živočicha. Například sauropodní dinosauři s průměrnou váhou 20 tun, kterých na kilometr čtvereční připadlo několik desítek, při svém přesunu po Zemi produkovali ročně kolem 520 milionů tun metanu.

Poté, co dinosauři vyhynuli, a než nastala průmyslová epocha v 19. století, pohybovala se produkce tohoto plynu na Zemi kolem 200 milionů tun ročně.

Pro srovnání, dnešní přežvýkavci produkují 50 až 100 milionů tun metanu ročně, což přispívá ke klimatickému oteplování. Nicméně hlavním faktorem je oxid uhličitý pocházející ze spalování fosilních paliv.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat