Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dinosauři začínali se sexem brzy

Věda

  9:41
Tyrannosaurus rex se zahájením sexuálního života nečekal až na období dospělosti. Podobně se chovali i další velcí dinosauři. Taková rozmnožovací strategie je dnes vlastní jen středně velkým až velkým savcům, například lidem. Naproti tomu ptáci, kteří se z dinosaurů vyvinuli, se chovají zcela jinak.

Koláž Šimon/LN foto: UC Berkeley

Nejnovější střípek do mozaiky vykreslující „životní styl“ veleještěrů pochází ze studie otištěné v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences. Paleontoložka Sarah Werningová z univerzity v Berkeley a její kolega Andrew Lee z Ohio University v ní informují o nálezu fosilií dinosauřích „puberťaček“, které zemřely krátce předtím, než měly snést vejce.

Nezvratný důkaz plodnosti
Paleontologové při studiu kostí masožravého allosaura a býložravých tenontosaurů narazili na útvar velmi bohatý na vápník. Ten mají i samičky dnešních ptáků. Tato na vápník bohatá kost se tvoří v období před snůškou vajec.

Existence takové kosti byla pro vědce sama o sobě důkazem, že studují pozůstatky samice v plodném věku. Vzhledem k tomu, že v kostech dinosaurů se dají nalézt podobné „letokruhy“ jako v kmenech stromů, není určení věku velkým problémem. V okamžiku smrti bylo samici allosaura deset let. Tenontosaurus se dožil jen osmi. Ani jedno zvíře ještě nedorostlo plné velikosti, byla v období, které se označuje jako adolescence. Vědci také prozkoumali kosti dinosaura nalezené v roce 2005. Tato pohlavně vyspělá samice zahynula ve věku osmnácti let.
Všechny tři zmíněné druhy dinosaurů se dožívaly maximálně třiceti let. Ovšem plné velikosti dosáhly až po dvacítce. Čekat s rozmnožováním až do vysokého věku by pro ně proto bylo riskantní.

Šťastný nález „Měli jsme štěstí, že jsme na tyto fosilie samic narazili,“ řekla Sarah Werningová. „Na vápník velmi bohatá kost se během reprodukčního cyklu objevuje jen na několik týdnů. Abyste měli slušnou šanci na takový nález, museli byste prozkoumat mnoho kostí,“ dodává šťastná paleontoložka.

Vědci doposud měli důkazy o „předčasném“ startu sexuálního života u jediného druhu dinosaurů, u oviraptorů, známých „zlodějů vajec“. Tato zvířata byla ale mnohem drobnější, neměřila více než dva metry. Nezapadají proto do typické představy o „pořádných“ dinosaurech.

 

 

 

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat