Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

DNA z vlasů umožnila dát podobu muži mrtvému čtyři tisíce let

Věda

  20:42
Téměř kompletní sekvenci genomu se vědcům povedlo získat z chomáče vlasů muže pochovaného před několika tisíci lety v Grónsku. Zjištěná mutace umožnila zjistit, jaké měl oči, vlasy a odkud přišli jeho předci.

Podoba muže byla vytvořena podle poznatků genetiků foto: NATURE/Nuka Godfredsen

Poprvé se podařilo dekódovat dědičnou informaci člověka žijícího v dávném starověku. Vědci z ní vyčetli, že "praeskymák" měl hnědé oči, tmavší pokožku a husté vlasy. Jeho krevní skupina byla ARh+.

"Mohla se u něj projevit tendence k plešatění," říká Eske Willerslev z Institutu evoluční genetiky Nielse Bohra. Willerslev je hlavním autorem studie, která zítra vyjde ve vědeckém časopise Nature. Tento prestižní magazín výtvarníkem rekonstruovanou podobu muže umístil na svou titulní stránku.

Pozůstatky pocházejí z Qeqertasussuku, známé archeologické lokality v jihozápadním Grónsku. Muž podle všeho zemřel mladý. Vědci odhadují, že jeho rodiče mohli být spolu spřízněni. Mohlo jít například o bratrance a sestřenici.

Sibiřské kořeny
Analýza genomu trvala více než rok a přinesla velké překvapení. Ukázalo se, že předkové zkoumaného muže do Grónska přišli ze Sibiře. Měli blízko k národům jako jsou dnešní Čukčové či Korjakové. Muž patřil k lidu tzv. saqqaqské kultury. Tito lidé pravděpodobně nebyli předky dnešních inuitů ani indiánů, do Nového světa se dostali nezávisle na migraci, z níž vzešli původní obyvatelé Ameriky.

K přesunu ze Sibiře do arktických končin Nového světa došlo nejspíš před 5500 lety, "Tenkrát neexistoval pevninský most spojující Sibiř a Aljašku, takže průliv museli překonat na člunech nebo ho v zimě přejít po ledu. Jak to bylo doopravdy, nikdo neví," konstatuje Eske Willerslev. Stejně tak zůstává zahaleno rouškou tajemství, proč lidé saqqaqské kultury vymřeli.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!