Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do kurzů jazykových škol chodí čím dál méně lidí, raději šetří

Věda

  7:00
PRAHA - Klientů jazykových škol ve veřejných kurzech ubývá. Výuce jazyků ve firmách se však daří, uvedl tiskový mluvčí Asociace jazykových škola a agentur ČR (AJŠA) Petr Pasek.
Cizinec (ilustrační foto)

Cizinec (ilustrační foto) foto: Shutterstock

"U veřejných kurzů mají lidé strach, co bude. Nejde o to, že by neměli peníze, neví ale, jaké bude DPH, jak se bude situace vyvíjet. Radši si dají peníze bokem, než aby šli do angličtiny," uvedl Pasek s tím, že výuka ve firmách se drží. "Firmy ale dost tlačí na cenu, ale i na kvalitu, chtějí za stejné peníze lepší služby," poznamenal mluvčí.

Rada asociace jednala také o výběrových řízeních, kdy je často hlavním kritériem cena. "Je to věc, se kterou aktuálně bojujeme, jsme tlačeni ze strany firem i státních orgánů, abychom šli takzvaně 'pod cenu', až se to pomalu přestává vyplácet," řekl prezident asociace Ondřej Kuchař s tím, že hlavním důvodem není to, že by nebyly peníze na vzdělávání.

Tlak na ceny

"Orgány jsou tlačeny vybírat hlavně podle ceny, je taková společenská nálada. Pracujeme na tom, jak pomoci orgánům a institucím vypsat výběrová řízení, aby nebyla zaměřena jen na cenu a přesto byla objektivní," poznamenal Kuchař.

AJŠA nedávno kritizovala například výběrové řízení ministerstva dopravy na jazykovou školu, která bude jeho zaměstnance učit anglicky. Styl výuky se za více než 20 let, co se po roce 1989 začali lidé o cizí jazyky více zajímat, velmi proměnil. "Nicméně i před 20 lety byli výborní lektoři. Nejhlavnější nyní je, že se snažíme lidi naučit používat jazyk v reálném životě, méně se klade důraz na to, aby uměli v angličtině předminulý čas, ale aby to, co se naučili, pak uměli použít," poznamenal Kuchař.

Dopilování jazyka

Rozšiřuje se také spektrum jazyků, kterým se lidé chtějí naučit. "Navíc před dvaceti lety všichni s angličtinou začínali, nyní se učí lékařská, právnická angličtina. Lidé nyní mají základy, které jsou vyšší, a spíše se dopilovávají specifické oblasti," dodal prezident asociace, která existuje sedm let.

Jazykových škol a agentur jsou podle jeho slov v republice stovky, je však těžké určit, zda se za ně dá považovat již člověk, který sám vyučuje, má pod sebou jednoho lektora nebo jde o velkou školu.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat