Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do Prahy se sjeli světoví vědci, začal mezinárodní astronautický kongres

Věda

  17:01
PRAHA - Do Prahy se dnes sjelo na 2000 špičkových vědců a kosmonautů z celého světa na 61. mezinárodní astronautický kongres (IAC 2010). Do 1. října budou zasedat v Kongresovém centru. Tato konference se konala v Praze naposled v roce 1977.

Mezinárodní astronautický kongres v Praze foto: ČTK

Hlavními tématy kongresu bude průzkum vesmíru, Mezinárodní kosmická stanice ISS a využití kosmických technologií pro sledování životního prostředí. Představí se na něm také národní kosmické agentury - americká NASA, japonská JAXA a ruská ROSKOSMOS, uvedl Jakub Řehák z České kosmické kanceláře.

Na kongresu se chce zviditelnit také české věda. Čeští odborníci se podílejí na vesmírném výzkumu dokazujícím Einsteinovu teorii relativity. Kromě toho Češi vyvíjejí také zařízení používaná na družicích k výzkumu vesmíru, sdělil Michal Václavík z České kosmické kanceláře. Čeští vědci se například podílejí na projektu European Laser Timing (ELT).

Prezident Mezinárodní astronautické společnosti Berndt Feuerbacher zahájil 27. září v Praze Mezinárodní astronautický kongres.

"To je speciální zařízení, které bude přenášet pomocí laseru časové značky mezi mezinárodní kosmickou stanicí a pozemními stanicemi," vysvětlil Václavík. Na obou stanicích budou superpřesné atomové hodiny, úkolem experimentu bude dokázat, že hodiny poběží jinak rychle ve vesmíru a jinak rychle na Zemi. "Tím se má dokázat, že platí Einsteinova teorie relativity," doplnil Václavík. Zařízení vědců z pražského ČVUT schopné počítat fotony bude při tomto experimentu zajišťovat přenosový kanál.

"Samozřejmě jsme zapojeni v aktivitách spojených s navigací, telekomunikací, pozorováním Země, vývojem nové generace nosných raket i základními technologickými problémy," uvedl Václavík a dodal, že přestože je Česká republika malá, v kosmickém výzkumu se angažuje docela výrazně.

Mezinárodní astronautický kongres v Praze

Jako český unikát označil Václavík třeba takzvané mikroakcelerometry, což jsou přístroje schopné měřit velmi malá zrychlení a používané na družicích.

Pro družici Proba-2 také Češi vyvinuli takzvanou duální segmentovanou Langmuirovu sondu (DSLS), která zkoumá plazma a interakci mezi slunečním větrem a zemskou magnetosférou.

V rámci spolupráce s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) se také podařilo vyslat českého lékaře Aleše Rybáka na Antarktidu, kde mezinárodní tým připravuje budoucí expedice na okolní planety. "Česká republika se ale v nejbližší době nechystá vyslat člověka do vesmíru," upozornil Václavík s úsměvem. Případní zájemci si prý musejí počkat, než ESA v horizontu pěti let udělá výběrové řízení na účast ve vesmírných misích.

Mezinárodní astronautický kongres v Praze

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Mohlo by vás zajímat