Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dobeš: Ať školy vezmou propadlíky na podmínku

Věda

  16:05
PRAHA - Pro letošní maturanty chce ministr školství Josef Dobeš (VV) vyjednat podmíněné přijetí na vysoké školy. Očekává se totiž, že u maturit propadne pětina studentů, opravné termíny by měly mít koncem září.

Ministr školství Josef Dobeš (VV). foto: ČTK

Dobeš to v pondělí řekl novinářům s tím, že se zástupci univerzit o tom ještě nejednali. Maturity končí v úterý, konečné výsledky budou k dispozici příští týden.

Podle současného harmonogramu by ti, kteří u maturit neuspěli, měli skládat opravné zkoušky na konci září a maturitní vysvědčení dostat v říjnu. To už však na některých školách začne akademický rok a čerství maturanti, kteří úspěšně složili přijímací zkoušky na vysněnou univerzitu, by tak na ni měli na rok dveře zavřené.

Státní maturity probíhají bez větších potíží

"My se pokusíme s Cermatem (centrum pro přípravu maturit) zrychlit to opravné kolo, aby to proběhlo do konce září," řekl Dobeš. Z původních 200 míst, kde by se měly dělat opravné zkoušky, jich nakonec bude 240. "Je úkolem ministra a náměstka pro vysoké školy vyjednat s děkany, že by mohlo přijít podmíněné přijetí na vysokou školu," dodal.

Je prý totiž možné, že i velmi dobrý student byl u maturity pod psychickým tlakem, a kvůli tomu zkoušku nenapsal dobře. Písemná část státních maturit začala minulý týden a skončí v úterý 7. června. Do čtvrteční půlnoci by měly být vyhodnoceny všechny práce, výsledky se studenti dozví nejpozději do poloviny června.

Po technické stránce prý zatím funguje vše dobře. "Nikdo z nás to netušil, my všichni jsme byli zelení strachy," zavtipkoval Dobeš s odkazem na šéfa Cermatu Pavla Zeleného, který má průběh maturit na starosti. Zatímco při generálce maturit se vyskytlo 12.000 chyb, nyní jsou prý závady na tiskárnách a zařízení hlášeny minimálně.

Státní maturity odhalily slabé školy

Zadání maturitních testů se několikrát objevilo na internetu, pokaždé to ale bylo až poté, co studenti daný test napsali. Cermat kvůli zveřejnění testů zvažuje podání trestního oznámení, prý jde o porušení autorských práv.

Maturity se připravují 14 let, přišly celkem na 680 milionů korun. V prvním roce se jich účastní téměř 99.000 studentů.

Autor:

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Mohlo by vás zajímat