Pátek 14. května 2021svátek má Bonifác 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Dobeš: Ať školy vezmou propadlíky na podmínku

Ministr školství Josef Dobeš (VV). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr školství Josef Dobeš (VV). | foto: ČTK

PRAHA Pro letošní maturanty chce ministr školství Josef Dobeš (VV) vyjednat podmíněné přijetí na vysoké školy. Očekává se totiž, že u maturit propadne pětina studentů, opravné termíny by měly mít koncem září.

Dobeš to v pondělí řekl novinářům s tím, že se zástupci univerzit o tom ještě nejednali. Maturity končí v úterý, konečné výsledky budou k dispozici příští týden.

Podle současného harmonogramu by ti, kteří u maturit neuspěli, měli skládat opravné zkoušky na konci září a maturitní vysvědčení dostat v říjnu. To už však na některých školách začne akademický rok a čerství maturanti, kteří úspěšně složili přijímací zkoušky na vysněnou univerzitu, by tak na ni měli na rok dveře zavřené.

Státní maturity probíhají bez větších potíží

"My se pokusíme s Cermatem (centrum pro přípravu maturit) zrychlit to opravné kolo, aby to proběhlo do konce září," řekl Dobeš. Z původních 200 míst, kde by se měly dělat opravné zkoušky, jich nakonec bude 240. "Je úkolem ministra a náměstka pro vysoké školy vyjednat s děkany, že by mohlo přijít podmíněné přijetí na vysokou školu," dodal.

Je prý totiž možné, že i velmi dobrý student byl u maturity pod psychickým tlakem, a kvůli tomu zkoušku nenapsal dobře. Písemná část státních maturit začala minulý týden a skončí v úterý 7. června. Do čtvrteční půlnoci by měly být vyhodnoceny všechny práce, výsledky se studenti dozví nejpozději do poloviny června.

Po technické stránce prý zatím funguje vše dobře. "Nikdo z nás to netušil, my všichni jsme byli zelení strachy," zavtipkoval Dobeš s odkazem na šéfa Cermatu Pavla Zeleného, který má průběh maturit na starosti. Zatímco při generálce maturit se vyskytlo 12.000 chyb, nyní jsou prý závady na tiskárnách a zařízení hlášeny minimálně.

Státní maturity odhalily slabé školy

Zadání maturitních testů se několikrát objevilo na internetu, pokaždé to ale bylo až poté, co studenti daný test napsali. Cermat kvůli zveřejnění testů zvažuje podání trestního oznámení, prý jde o porušení autorských práv.

Maturity se připravují 14 let, přišly celkem na 680 milionů korun. V prvním roce se jich účastní téměř 99.000 studentů.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?