Neděle 11. června 2023, svátek má Bruno
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dobeš chce více učňů. Neuplatní se, varuje Scio

Věda

  13:34
PRAHA - Podle studie firmy Scio, která připravuje pro mnoho škol přijímací zkoušky, nenajdou v budoucnu absolventi učilišť práci, poptávka je po vzdělanějších zaměstnancích.
Dělník se sbíječkou (ilustrační foto)

Dělník se sbíječkou (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Do budoucna se prý bude manuální výroba přesouvat do méně rozvinutých zemí a dobré uplatnění najde ten, kdo se dokáže rychle učit novým věcem. Ministerstvo školství přitom chce, aby v následujících čtyřech letech odcházelo do učilišť 30 procent ročníku. Po podpoře učňovství volá třeba i Svaz průmyslu a dopravy ČR, víc maturantů se prý v Česku neuživí.

PODÍVEJTE SE NA NEJLEPŠÍ STŘEDNÍ ŠKOLY

"Podíl maturitních a nematuritních oborů je žádoucí udržet v poměru 70:30," stojí v záměru ministerstva školství ohledně vzdělávání v letech 2011 až 2015. Ministr Josef Dobeš (VV) chce podpořit hlavně učiliště a odborné školy technického směru, zaměstnavatelé si totiž čím dál častěji stěžují na nedostatek kvalifikovaných řemeslníků. Více uchazečů by do učilišť měly přivést i obavy ze státní maturity.

"Od roku 1993 klesá zaměstnanost v odvětvích, která mají velký podíl vyučených pracovníků, například těžba a dobývání, zemědělství, lesnictví a rybářství. Na druhou stranu stoupá zaměstnanost v odvětvích, která vyžadují vyšší kvalifikace, například profesní, vědecké a technické činnosti, peněžnictví, administrativa," upozornil však šéf Scia Ondřej Šteffl.

Autoři studie také upozornili, že v souvislosti s rychlým rozvojem ve všech odvětvích nebudou v příštích letech tak důležité znalosti nabyté ve škole, ale spíš schopnost rychle se učit novým věcem, znalost jazyků, počítačové dovednosti a širší všeobecný základ. Takové znalosti přitom poskytují hlavně gymnázia a střední školy, na učilištích se učí hlavně odborné věci.

S podobnými závěry přišla nedávno ve svém materiálu ohledně zvyšování konkurenceschopnosti také Národní ekonomická rada vlády (NERV), podle níž by se specializované vzdělávání mělo nechat až na poslední ročníky středních škol. Scio také připomnělo zprávu skupiny pro Evropskou komisi, podle níž by v roce 2020 neměl podíl pracovníků s nízkou kvalifikací přesáhnout 15 procent.

Ministr školství Josef Dobeš (VV).

"Naše země víc maturantů neuživí," oponuje ale Miloš Rathouský ze Svazu průmyslu a dopravy ČR. I přes zvyšování požadavků na dříve čistě manuální profese bude prý stále třeba vyučených. Navíc prý kvůli slabým populačním ročníkům přijímají střední školy i žáky s nižšími studijními předpoklady, a úroveň vzdělání tak klesá.

Tento trend by měla podle ministerstva školství zvrátit letos spuštěná státní maturita, propadla u ní pětina studentů. Koncem června chce ministerstvo začít projednávat také změnu financování jednotlivých oborů.

Zatím dostávají školy peníze "na hlavu", nově by se měla zohlednit i zaplněnost tříd a sjednotit financování oborů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!