Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Dobeš: Nový zákon bude řešit odebírání titulů

MInistr školství Josef Dobeš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy MInistr školství Josef Dobeš. | foto: ČTK

PRAHA Nový vysokoškolský zákon bude řešit odebírání neoprávněně získaných titulů. Při čtvrtečních interpelacích ve sněmovně to řekl ministr školství Josef Dobeš (VV) v reakci na slova Ivana Ohlídala (ČSSD), podle kterého ve věcném záměru předlohy tato záležitost chybí.

"Vše zůstává při starém," soudí sociálnědemokratický poslanec. Poukázal na to, že odebírání titulů podle správního řádu - jak se ukázalo na konkrétních případech ze Západočeské univerzity v Plzni - není efektivní.

Řada poslanců chyběla

Ze čtvrtečního jednání sněmovny, den před státním svátkem, se omluvila řada poslanců i ministrů. V jednu dobu ani nebyl v sále dostatečný počet poslanců k tomu, aby mohli hlasovat.

Dobeš je ale přesvědčen o tom, že současný vysokoškolský zákon tituly umožňuje odebírat, v Plzni je to prý spíš o přístupu. V paragrafovém znění nového zákona budou podle ministra zvláštní pravidla navazující na správní řád.

Zákon vymezí podle něho podmínky ztráty titulu, orgán, který to bude posuzovat a lhůtu pro rozhodnutí. O titul bude moci přijít člověk, který vysokoškolské vzdělání nenabyl, nebo je nabyl podvodně nebo porušením zákona. "Takto se rozvine paragrafové znění," uvedl ministr.

Otáhala ale nepřesvědčil. "Je to jen slib, nemám jistotu, že v paragrafovém znění něco takového bude," řekl.

ČTĚTE TAKÉ:

Poslanec ČSSD se dále ptal na situaci kolem omezení akreditace soukromé Univerzitě Jana Amose Komenského, kvůli níž Dobeš ostře kritizoval předsedkyni akreditační komise Vladimíru Dvořákovou.

"Výjimečný postup vůči univerzitě je prapodivný," podotkl Ohlídal. Dobeš ale zdůraznil, že ministerstvo s konečnou platností nerozhodlo, a trvá na tom, že Dvořáková nemůže hodnotit postup v médiích, když věc není uzavřena.

,

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....