Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dobeš přitvrdí. Nařídí školám, kolik přijmout dětí

Věda

  15:32
PRAHA - Revoluce ve financování základních a středních škol. Do toho se rozhodl pustit ministr školství Josef Dobeš (VV). Čeho tím chce docílit? Především většího vlivu na regionální školství.

Nyní dostávají školy peníze za každého žáka (normativ). Pokud je zřizovatelem kraj, což platí pro většinu škol, jdou finance přes něj. Dobešovi vadí, že každý kraj přerozděluje peníze jinak. „Máme tu čtrnáct vzdělávacích soustav,“ tvrdí.

Chce proto vytvořit rovné podmínky pro všechny, a to mimo jiné zavedením tzv. oborového normativu. Stanovil by, kolik mají dostávat na jednoho žáka různé typy škol. U středních škol by se částka lišila podle oborů. Tak by resort mohl cíleně podporovat vybrané obory, což stojí v koncepčním záměru ministerstva, který mají LN k dispozici.

V dokumentu, který chce Dobeš v brzké době představit na jednání ekonomických ministrů, se jako příklad uvádí obor zdravotní asistent. V roce 2010 byl v Praze u tohoto oboru normativ 29 128 korun, v Ústeckém kraji 40 578. „To bude velký oříšek, vytvořit takové normativy,“ hodnotí plán resortu šéf školských odborů František Dobšík.

ČTĚTE TAKÉ:

Expertům na školství nejvíc vadí, že chce Dobeš ovlivňovat skladbu studijních oborů od stolu, bez znalosti potřeb jednotlivých krajů. „My jako kraj přestaneme mít možnost adekvátně reagovat na regionální poptávku na trhu,“ ohrazuje se senátor ČSSD a náměstek středočeského hejtmana Marcel Chládek.

Tím ale změny nekončí. To, kolik škola ve finále dostane, se má zároveň odvíjet od počtu dětí ve třídě. Ministr zavádí nový termín: optimální naplněnost třídy. Kolik žáků ve třídě by bylo ideálních, má stanovovat resort. Za ideální počet žáků by škola dostala tu nejvyšší možnou sumu. Pokud bude ve třídě o tři děti víc, škola nedostane navíc ani korunu. Pokud bude ve třídě o tři děti méně, bude to znamenat i méně peněz. „To je špatně. Když škola posbírá víc dětí, tak je dobrá, a čím víc peněz má, tím lepší podmínky nabídne,“ tvrdí expert ODS na školství Walter Bartoš.

Finální verzi nových pravidel ještě resort nemá. „Jedná se o koncepční záměr. Konkrétní parametry se budou dopracovávat do konce roku,“ řekl LN Dobešův náměstek Ladislav Němec s tím, že nový systém by měl začít fungovat od 1. 1. 2013.

Změnou financování Dobeš získá zároveň nástroj na slučování či rušení škol. Je totiž přesvědčen, že kraje by měly snižovat počet škol razantněji, proto chce zasáhnout sám, stávající pravidla mu to ale neumožňují.