Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dobeš spasil Plzeň a užíval si ovace studentů

Věda

  9:37aktualizováno  13:40
PRAHA - Práva v Plzni nekončí, rozhodl ministr školství Josef Dobeš. Jeho vyjádření sledovalo přes 150 studentů plzeňských práv, kteří v pátek ráno dorazili do Prahy k budově ministerstva. Ministr prodloužil škole akreditaci do července 2016. Rozhodnutí je prý podloženo právní analýzou.

Ministr školství Josef Dobeš prodloužil plzeňským právům akreditaci foto: ČTK

Dobeš tak jde proti stanovisku Akreditační komise, která škole neprodloužila akreditaci. Plzeňská práva měla původně skončit letos v červenci.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministr Dobeš jednání Akreditační komise v pátečním tiskovém prohlášení kritizoval. Podle něj nestandardně měnila svá rozhodnutí. Jednání komise je podle Dobeše bezprecedentní.

Hlavní chyby:

Co Akreditační komise vytýká plzeňským právům?

  • Nedostatečné personální zabezpečení fakulty
  • Minimální vědeckou publikační činnost
  • Chybějící granty

Řekl také, že šéfka Akreditační komise Vladimíra Dvořáková není účastníkem řízení, a proto ji o prodloužení neinformoval. Svoje vyjádření Dobeš poslal zatím pouze rektorce Západočeské univerzity v Plzni Iloně Mauritzové.

Podle Dvořákové je ministrovo rozhodnutí v rozporu se zákonem. Dobeš prý Akreditační komisi podráží nohy. Podle Dvořákové je ministrovo jednání nemyslitelné a otevírá dveře pro další školy, kterým nebyla prodloužena akreditace z důvodů nedostatečné úrovně výuky. Pokud budou práva v Plzni pokračovat, fakultě Západočeské univerzity dojdou peníze, řekla Dvořáková.

Studenti tleskají ministrovi Dobešovi

Dvořáková v pátek ráno v České televizi také prohlásila, že pokud Dobeš prodlouží plzeňským právům akreditaci, diplomy studentů, kteří školu absolvují déle než v červenci 2012, nebudou platné.

Liška podá žalobu

Bývalý ministr školství a předseda Strany zelených Ondřej Liška v pátek podal trestní oznámení kvůli možnému zneužití pravomoci veřejného činitele na současného ministra školství Josefa Dobeše (VV).

"Ministr nemůže rozhodnout v rozporu s Akreditační komisí. Prostě nemůže, to je nezákonná věc," poznamenal Liška, který ministerstvo řídil v letech 2007 až 2009. Zajímalo by jej prý, který právník podobný postup Dobešovi poradil.

Dobeš rozhodnutí oznámil v pátek ráno novinářům na tiskové konferenci. Poté předstoupil před studenty, kteří ho odměnili bouřlivým potleskem. "Tuhle chvíli si užívám," reagoval na podporu studentů Dobeš.

Proč mají skončit práva v Plzni?

Před ministerstvo dorazil se studenty i děkan plzeňských práv Jan Pauly. "Naši studenti mají svá práva, obhájili je a dostudují na své škole," řekl serveru Lidovky.cz poté, co Dobeš oznámil prodloužení akreditace.

'Lidský rozměr'
Dobeš uvedl, že důležitý pro rozhodnutí pro něj byl lidský rozměr celého sporu. Chtěl tak podpořit studenty plzeňských práv. Ti v pátek ráno přijeli do Prahy demonstrovat před budovu ministerstva za prodloužení akreditace. V případě, že by je Dobeš podpořil, plánovali uspořádat před ministerstvem happening, v opačném případě demonstraci.

Studenti se právě dozvěděli, že Dobeš prodlouží plzeňským právům akreditaci

Škola měla v červenci skončit, protože jí Akreditační komise odmítla prodloužit akreditaci. Dobeš si ale nechal udělat právní analýzy, podle nichž ještě existují další možnosti řešení.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Proč měla práva skončit?
"Přestože Akreditační komise opakovaně upozorňovala na přetrvávající závažné nedostatky při uskutečňování studijního programu, nedošlo na Fakultě právnické ke zlepšení stavu, nebo alespoň k vytvoření předpokladů pro pozitivní rozvoj v blízké budoucnosti," uvedli členové Akreditační komise.

Došlo i na proslovy.

Škola prý nedokázala vytvořit stabilní a kvalifikovaný sbor vlastních akademických pracovníků. Neutěšený personální stav pak podle komise "nevytváří podmínky pro kvalitní vzdělávací činnost v magisterském studijním programu Právo a právní věda a předpoklad pro rozvoj fakulty".

Jakou má Dobeš pravomoc?

Plzeňská fakulta s napětím očekávala ministrův verdikt. Fakulta tvrdí, že ministr akreditaci prodloužit může. Akreditační komise naopak tvrdí, že nic prodlužovat nemůže. Na ministerstvu se proto poslední měsíc dělala řada analýz, jaké pravomoci vlastně ministr má. Plzenští právníci poslali na ministerstvo analýzu, v níž tvrdí, že ministr nemusí respektovat rozhodnutí akreditační komise a může škole akreditaci prodlouží o víc než jen tři měsíce. Klidně i na pět let.

Problémy plzeňských práv se táhnou už od podzimu 2009, kdy na fakultě vypukl skandál s podivným přijímáním studentů, opsanými pracemi a nestandardně rychlým studiem.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat