Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dobeš ustoupil. Maturitní testy zveřejní v červenci

Věda

  15:11aktualizováno  15:58
PRAHA - Ministerstvo školství začátkem července oficiálně zveřejní všechny maturitní testy. Novinářům to dnes řekl ministr školství Josef Dobeš (VV). Většina testů už přitom unikla na internet, za utajování byl úřad kritizován. Ministerstvo si zároveň nechalo udělat analýzu testů, kvůli nejednoznačnosti byly vyřazeny čtyři otázky.

"Abychom vyvrátili poslední pochybnosti," vysvětlil Dobeš důvody, proč testy zveřejní, ač se tomu doteď bránili a odkazovali na ochranu autorských práv. "Bude nás to v příštím roce stát dva až tři miliony navíc ," dodal ministr. Některá zadání totiž chtěli použít i v dalších letech, kvůli zveřejnění tak prý budou muset vytvářet a ověřovat další otázky.

Studenti si stěžují u ministra

Výsledky maturit zveřejní ministerstvo na tiskové konferenci ve středu, v pondělí 20. června pak studenti dostanou maturitní vysvědčení. Očekává se, že propadne pětina maturantů, tedy asi 20.000 lidí. "Z 1300 škol sto škol je velmi, velmi problematických," přiblížil ministr předběžné výsledky. Na těchto školách je neúspěšnost v některém z předmětů vyšší než 30 procent, nejhůře prý dopadly zkoušky dospělosti z cizích jazyků.

Kvalitu otázek už zpochybnili studenti i odborníci ze spolku Eduin, podle nich byly některé otázky nejednoznačné. Šéf centra pro přípravu maturit Cermat Pavel Zelený sdělil, že výsledky analýzy 2342 testových otázek odhalily čtyři chybné otázky, které budou vyřazeny. Jednalo se prý o otázku z němčiny, ruštiny, zeměpisu a také českého jazyka v testu pro žáky se speciálními potřebami.

Zelený zatím zůstává
Ministr také potvrdil, že stále uvažuje o odvolání ředitele Cermatu Zeleného, definitivně se prý ale rozhodne až po skončení maturitního procesu v červenci. Do září by měly střední školy dostat zhodnocení svých žáků, aby ředitelé věděli, kde jsou jejich slabá místa. Žebříčky škol ale úředníci sestavovat nechtějí.

Školy si u nových maturit také stěžovaly na přebujelou administrativu, ministerstvo jim proto na zvýšené náklady na papír a tisk poslalo 12 milionů korun, tedy asi 120 korun na žáka. Školy by měly peníze dostat nejpozději do konce tohoto týdne.

Maturity se připravují 14 let, přišly celkem na 680 milionů korun. V prvním roce se jich účastnilo téměř 99.000 studentů.

Autoři: ,

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat