Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Domácími zvířaty proti alergii

Věda

  8:31
PRAHA - Život pod jednou střechou s domácími mazlíčky nemusí znamenat zdravotní riziko. Výzkumy ukazují, že to může být právě naopak. Pokud vaše ratolest vyrůstá spolu s kočkou nebo psem, bude méně ohrožena alergií než dítě, v jehož okolí „sterilitu“ prostředí žádný domácí mazlíček neohrožuje.

Kočka foto: Reprofoto

Rozsáhlá studie, kterou vypracoval tým vedený Cecilií Svanesovou z bergenské univerzity, efekt dokonce kvantifikuje. Podle norských odborníků je u chovatelů zvířat riziko vzniku alergie nižší o jednu třetinu.

K tomuto zjištění vědci došli po devítiletém zkoumání vzorku 9812 Evropanů, uvádí agentura Reuters. Účastníci výzkumu odpovídali na otázky týkající se potíží způsobených onemocněním dýchací soustavy, zda měli v mládí alergii či symptomy astmatu. Vědce také zajímalo, jak často byli během dětství a dospívání v kontaktu s domácími zvířaty. Studie vyšla v zářijovém čísle odborného časopisu Journal of Allergy and Clinical Immunology.

Se psy je imunitě líp

Mnoho studií už prokázalo, že dítě, které je v kontaktu se psy či kočkami, je méně náchylné k onemocnění astmatem a má i menší „šanci“, že ho bude trápit alergie.

To samo o sobě blahodárný vliv zvířat na imunitní systém neprokazuje. Může to jen znamenat, že rodiny se sklony k alergiím si zvířata do bytu nepustí. Nově publikovaný výsledek výzkumu vědců z univerzity v norském Bergenu ale teorii předpokládající, že přítomnost zvířat „vytrénuje“ imunitní systém, podpořil.

Ukázal totiž, že ani lidé které alergie trápí, se často zvířat nezbavují a svůj problém řeší pomocí léků.

Co bylo dřív, slepice, nebo vejce?
To, že chovatelé domácích zvířat trpí alergií méně často než zbytek populace, je známo již dlouho. Poznatek odpovídá i selskému rozumu: když milovníkům zvířat jejich mazlíček způsobuje závažné potíže, musí se ho vzdát, a posílí tak řady alergiků mezi ne-chovateli. A protože alergičtí rodiče mají často děti s podobnou dispozicí, efekt se dále zvyšuje. Jenže takto nelze vysvětlit celý rozdíl mezi oběma skupinami.

Z vyplněných dotazníků navíc plyne, že lidé si často i po propuknutí alergie oblíbená zvířata ponechávají a s potížemi se vyrovnávají pomocí léků.

Nová studie tedy přináší další argument podporující teorii, podle které život s domácími mazlíčky v dětství a dospívání „vycvičí“ imunitní systém tak, že bude méně citlivý na případné setkání s alergenem. Okamžitý nákup chlupatého mazlíčka za účelem ochrany proti alergiím ale odborníci nedoporučují. Pokud je totiž dítě na alergen citlivé, problém by se okamžitě projevil.

Autoři:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat