Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Druhý nástup „hokejky“

Věda

  11:15
Sláva není měřítkem, podle kterého by se měly hodnotit graficky znázorněné vědecké výsledky, přesto jsou nepochybně některé grafy proslulejší než jiné. Na špici žebříčku nyní patrně stojí tzv. „hokejka“ – graf, který vznikl v rámci studií rekonstrukce vývoje klimatu na severní polokouli v posledním tisíciletí.

Nová práce Mannova kolektivu zahrnuje několik různých metod rekonstrukce klimatu, jejichž výsledky jsou znázorněny různými barvami foto: PNAS//KOLÁŽ ŠIMON/LN

„Hokejku“ publikoval v roce 1998 klimatolog Michael Mann s kolegy. Opíral se tehdy o „přibližné“ (tzv. proxy) údaje, které zaznamenávají teplotu nepřímo. Jde například o historické záznamy (čas sklizně, výška lesa atp.), ledovcové vrty, měření poměru izotopů, přírůstku dřevní hmoty podle letokruhů atd.

Práce s proxy údaji je samozřejmě náročná. Notoricky problematická je práce s letokruhy. I příbuzné druhy stromů se liší svými reakcemi na kolísání teploty či jiné vlivy, třeba hladinu CO2. Práce s nimi vyžaduje nejen nejvyšší odbornost klimatologickou, ale i statistickou. Proto se právě statistika stala základem ohnivého „sporu o hokejku“. Podle kritiků byly použité statistické metody špatné. Podle některých lze do vzorce použitého autory „hokejky“ dosadit jakákoliv data a výsledkem je vždy „hokejka“.

I když se Mann tomuto nařčení vždy bránil, přesto svou práci „modernizoval“. Opírá se přitom samozřejmě i o některé nové sady údajů, které se od roku 1998 podařilo shromáždit. Výsledky jeho práce se objevily v časopise PNAS.

Na první pohled je jasné, že skutečně došlo k větší variabilitě na „rukojeti hokejky“, i když se nijak výrazně neodchyluje od statistické chyby v původním grafu. Výrazněji se projevuje středověké teplé období (ve kterém podle některých vědců bylo ještě tepleji než dnes) a následující malá doba ledová. Mann s kolegy je také opatrnější, i když trvá na svých závěrech: poslední desetiletí 20. století představuje velmi pravděpodobně anomálii v kontextu posledního tisíciletí. Jan Pretel z ČHMÚ novou práci vítá jako de facto potvrzení výsledků starší Mannovy práce doplněnou o nové údaje.

Samozřejmě ne všichni souhlasí. „Já osobně bych novou Mannovu práci označil za pokrok, například v tom, že nyní zdůrazňuje význam teplé periody ve středověku,“ říká prof. Miroslav Kutílek, odpůrce původní hokejky. „Ale podle mě nebudou statistici s Mannovými metodami souhlasit ani teď a navíc na základě 87% proxy dat z tohoto období byly teploty vyšší než dnes“, říká dál.

Jeho předpověď potvrzuje i blog ClimateAudit hlavního oponenta statistického zpracování „hokejky“, Stephena McIntyra. Ten slíbil, že svou kritiku zveřejnění až po její zevrubném prostudování, ale už nyní mu na nové práci „něco smrdí.“