Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Družice Cassini u Saturnu pořídila unikátní záběry bleskové bouře

Věda

  15:55
WASHINGTON - Unikátní záznam blesků na Saturnu poslala na Zemi družice Cassini. Podle americké vesmírné agentury NASA je to vůbec poprvé, co byl tento přírodní úkaz natočen na cizí planetě. Vědci k záběrům přiřadili zvukovou nahrávku praskání radiových vln, které úder blesku způsobil.

Záznam bouře na Saturnu pořízený družicí Cassini foto: NASA

"Je to vůbec poprvé, co máme viditelný blesk spolu s radiovými daty," prohlásil Georg Fischer z výzkumného institutu radiových a plazmových vln v rakouském Štýrském Hradci. "Díky porovnání radiových a vizuálních dat s jistotou víme, že se díváme na bleskové bouře," dodal.

Z filmových a radiových záznamů vyplývá, že na Saturnu dochází k extrémně silným bouřím s blesky, které září tak intenzivně jako nejjasnější bleskové výboje na Zemi. "Je zajímavé, že bouře na Saturnu jsou stejně silné nebo dokonce silnější než na Zemi," řekl Andrew Ingersol z kalifornského týmu v Pasadeně, který má snímky pořízené družici Cassini na starosti.

Podle Ingersola jsou bouře na Saturnu oproti Zemi vzácnější, ale mohou trvat měsíce. Obvykle je například jen jedna na celé planetě.

Sondu Cassini NASA vypustila v roce 1997, k Saturnu dorazila o sedm let později. První záběry blesků sonda pořídila loni v srpnu během bouře, která trvala od ledna do října. Záznam bouře i s akustickými třesky je možné stáhnout z webu NASA:

http://www.nasa.gov/mission_pages/cassini/multimedia/pia12576.html

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat