Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Družice Kepler poprvé objevila skalnatou exoplanetu

Věda

  7:00
WASHINGTON - Nejmenší dosud známou planetu mimo sluneční soustavu objevila družice Kepler, s níž americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) pátrá po obyvatelných exoplanetách. Je to první kamenná planeta, kterou tato družice objevila. Život na ní ale nenajdeme - teplota na povrchu planety dosahuje 1500 stupňů Celsia.

Umělecká představa pohledu z planety Kepler-10b na mateřskou hvězdu foto: NASA/Kepler Mission/Dana Berry

Vědci o tom informovali během probíhajícího kongresu Americké astronomické společnosti v Seattlu. Planetu nesoucí jméno Kepler-10b našli po vyhodnocení dat, které družice nasbírala od dubna 2009 do ledna 2010. Exoplaneta je 1,4krát větší než Země, i tak jde ale o vůbec nejmenší dosud objevenou planetu mimo naši sluneční soustavu. Její existenci potvrdilo také měření Keckova dalekohledu na Havaji.  

Kepler hledá exoplanety metodou tranzitní fotometrie. Pokud exoplaneta přechází před svou hvězdou, způsobí měřitelný pokles její jasnosti. Díky vysoké přesnosti dalekohledu je družice jako vůbec první schopná vypátrat i planety velikosti Země. Zaměřuje se zejména na oblasti v okolí hvězd, v nichž se mohou nacházet planety, na kterých je povrchová voda.

Planeta Kepler-10b, která obíhá kolem hvězdy Kepler-10, se ale v takové tzv. obyvatelné zóně nevyskytuje. Svou hvězdu totiž exoplaneta o hmotnosti 4,6 větší než je ta zemská obíhá každých 0,84 dne a je jí tak příliš blízko.

Astronomové pátrají po planetách mimo sluneční soustavu už asi 15 let, zatím jich objevili kolem 520. Většina objevených exoplanet je však velmi velká, jejich hmotnost je 13krát až 25krát větší než hmotnost Země.

Experti očekávají, že družice Kepler objeví asi 50 exoplanet s přibližně shodným průměrem, jaký má Země, a přes 800 o velikosti do 2,2 průměru Země. Pátrá po nich v oblasti na rozhraní souhvězdí Lyry a Labutě. Zatím družice údajně našla kolem 750 kandidátů na exoplanety, které postupně prověřuje. Potvrdila zatím celkem 10 planet, ty předchozí ale byly tzv. plynnými obry.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...