Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Družice se zřítí na Zemi. Nikdo neví, kam spadne

Věda

  21:26
CAPE CANAVERAL - Vysloužilá americká družice UARS spadne na naší planetu zřejmě v pátek. Problémem však je, že nikdo neví, kam části šestitunového zařízení dopadnou.

Archivní foto americké družice UARS foto: Reuters

Odhad dopadu oznámila NASA. Zatímco větší část družice při sestupu atmosférou shoří, podle odhadů se očekává, že na Zemi spadne asi 500 kilogramů drobnějších kusů.

Místo dopadu se podle odborníků nedá odhadnout, podle NASA je však nebezpečí pro obyvatele minimální. Na stránkách NASA se píše, že pravděpodobnost, že kousek družice spadne na člověka činí 1:3200. Části pravděpodobně dopadnou do moře nebo do neobydlených končin planety.

Dráhu družice můžete sledovat on-line zde:

"Od začátku letů do vesmíru koncem padesátých let nedošlo k potvrzeným zprávám o jakémkoliv zranění způsobeném navrácenými družicemi. Nejsou známy ani větší škody na majetku," oznámila NASA. Každý rok prý na Zem dopadne podobně velká družice.

Vesmírná agentura doporučuje, že v případě nalezení jakékoliv spadlé části by lidé neměli na nic sahat a nález by měli oznámit úřadům.

Satelit, který měří na délku 10,6 metru a průměr činí 4,5 metru, je ve vesmíru již od roku 1991 a fungoval 14 let. Na Zemi posílal informace o změnách ve vyšších vrstvách ovzduší, zejména ozónové vrstvě. Svoji misi ukončila v roce 2005, od té doby ztrácí družice výšku, jak je přitahovaná zemskou gravitací.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat