Hořící domy, svist masivních hliněných koulí vypálených z praků, ryk útočící armády. Takový obraz doprovázel zkázu jednoho z nejstarších měst světa ležícího v dnešní Sýrii, nedaleko hranic s Irákem a Tureckem. Několikatisícový Hamoukar, který se stal obětí mocnějších sousedů, nyní vydává svědectví o životě v jednom z center starověké Mezopotámie i o svém zániku.
Samostatný útvar, ne kolonie
Lokalitu Hamoukar zkoumá americko-syrský tým archeologů už od roku 1999. Postupně se podařilo prokázat, že v severních oblastech Mezopotámie existovala už na přelomu pátého a čtvrtého tisíciletí před naším letopočtem prosperující města. Ta se vyvíjela zřejmě samostatně. Jejich stáří dokazuje, že nešlo o výsledek expanze známějších městských států na jihu, jako je například Uruk.
V městech se rozvinula dělba práce. Ohromné množství obsidiánových nástrojů ukazuje na to, že dílny v Hamoukaru zásobovaly ostrými noži daleké okolí. Lokalita, ze které použitý obsidián pochází, leží přitom přes sto kilometrů daleko na území dnešního Turecka.
Soužití severu a jihu se neobešlo bez konfliktů. Město se stalo cílem nájezdníků a neochránily je ani silné hradby vysoké přes tři a půl metrů. Mezi vykopávkami jsou ohněm poničené zdi nesoucí známky tvrdých úderů. Našly se stovky až tisíce hliněných projektilů, doklad těžkých bojů.
Poprvé se teorie o násilném konci Hamoukaru objevila v roce 2005. Tehdy se nesetkala s jasným souhlasem odborníků. Charakter poškození domů však vylučuje možnost, že osídlení zpustošilo zemětřesení.
Další a další nálezy hliněných projektilů do praků a dvanácti hrobů, v nichž pravděpodobně leží oběti bojů, přesvědčily pak i skeptiky, že stojí na místě, kde došlo k první známé bitvě organizovaných armád.
Objev nového centra starověké Mezopotámie vědci je do jisté míry následkem politických zvratů, které za posledních patnáct let otřásaly sousedním Irákem. Války a následné nepokoje totiž vyhnaly archeologické týmy z nejznámějších nalezišť a vlastně specialisty na Mezopotámii přinutily zkoumat i oblast, která byla dosud pokládána za periferii tohoto civilizačního okruhu.