Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Curiosity Marťany objevit nemůže. Nemá na to přístroje

Věda

  7:00
WASHINGTON - Mediální bublina. Tak lze interpretovat zprávu, která několik dní plnila všechna světová média. Podle vědců se totiž nikdo nezamyslel nad tím, zda je robot Curiosity vůbec schopen důkaz o životě na Marsu pořídit.

Sonda stála 2,5 miliardy dolarů, tedy v přepočtu asi 45 miliard korun. foto: Reuters

Ať už robot na Marsu objevil cokoliv, důkaz o mimozemském životě to s téměř naprostou jistotou není. A ani být nemohl. Podle deníku The Guardian totiž Curiosity není navržen k tomu, aby vyhledával mimozemský život a případné důkazy o něm by ani nemohl zpracovat.

Curiosity našlo na povrchu Marsu oblázky

Vedoucí projektu Grotzinger, který obrovský poprask okolo záhadného objevu odstartoval, to uvedl již ve videu, které NASA o misi natočila. V něm říká: "Curiosity není misí, která by měla na Marsu nalézt život. Vlastně po jeho důkazu ani nebude pátrat, protože robot nemá šanci život odhalit, ani kdyby se na Marsu nacházel."

Takže co může být oným šokujícím objevem?

Víme, že vzorek, který v amerických vědcích vzbudil takové nadšení pochází z analýzy zařízení SAM. Tato miniaturní laboratoř se skládá z trojice přístrojů: hmotnostního spektrometru, laserového spektrometru a plynového chromatografu. Jejím cílem je určit chemické složení vzorků a určit jejich původ. Zjednodušeně lze říct, že má na Marsu hledat organické molekuly. Tento název, (jakkoliv nadějně pro všechny prahnoucí pro objevu života na Marsu zní) je poněkud zavádějící.

Slovo "organický" v tomto kontextu označuje pouze popis chemických složek vytvořených z uhlíku vázaného na vodík. Jsou k životu elementární, ale nejsou nutně důkazem života, protože podobné molekuly mohou být vytvořené i jednoduchými chemickými reakcemi, nebiologickou cestou.

ČTĚTE TAKÉ:

S největší pravděpodobností se tak vedoucí projetu Grotzinger nechal unést kvalitou vzorků, které robot na zemi zaslal. Nejednalo se tak tudíž o dezinformaci ze strany NASA, ale o prostou mediální bublinu. Ta bobtnala až do chvíle, než někoho napadlo se zamyslet, zda je robot vůbec schopen život odhalit.

Ať už Curiosity na Marsu objevil cokoliv, není žádný důvod nevěřit NASA, že se tento objev zapíše do dějin. Nebude sice tak senzační, jako nalezení mimozemského života, přesto může vědcům lépe odhalit procesy, kterými rudá planeta procházela v minulosti a co její klima ovlivňuje nyní.

 

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...