Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Dvě obří tsunami kdysi spláchly Tenerife

Vlna tsunami řítící se na japonské Sendai. Snímek z 11. března 2011 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlna tsunami řítící se na japonské Sendai. Snímek z 11. března 2011 | foto: YouTube.com

MADRID Nejméně dvě obrovské přívalové vlny tsunami udeřily před 150 tisíci až 180 tisíci lety na severozápadní pobřeží kanárského ostrova Tenerife. Dosahovaly výšky až 50 metrů a pronikly do vnitrozemí až na vzdálenost 800 metrů, přičemž jejich voda se přehnala přes několik kilometrů čtverečních území.

S tímto poznatkem přišli španělští vědci při analýze složení prvních nánosů z tsunami objevených na ostrově. "Je velmi pravděpodobné, že jde o nánosy z několika událostí. Přinejmenším dvou tsunami. Stopy ukazují, že mohly být současné," upozornila vedoucí výzkumu Mercedes Ferrerová ze španělského geologického a důlního institutu.

Původním cílem výzkumu, do něhož jsou zapojeni i portugalští vědci, bylo zjistit příčiny a následky velkých sesuvů na svazích sopečných ostrovů.

Čtěte také:

Jejich intenzita je spojena se zničením sopečného dómu Las Caňadas, který předcházel nynější sopce Teide. "Zboření sopečného dómu (tedy velké sopky s několika krátery či skupina vulkánů) nastalo před 150.000 až 180.000 lety, což se shoduje s údery tsunami," vysvětlila Ferrerová. Ohromné vlny, které přinesly tyhle nánosy, "nevyvolala zemětřesení, nýbrž je způsobily sesuvy spojené s výbušnými erupcemi," dodala.

Podívejte se:

Jde o výjimečný nález, neboť skalnaté břehy Kanárských ostrovů a neexistence pobřežních rovin, na nichž by se mohl usazovat stržený materiál, značně limitují možnost podobného nálezu.

Dnes už prý tsunami nehrozí
"Tento materiál byl popsán jako paleontologické naleziště už koncem 80. let, ovšem neznámého původu. Prostorová pozice nánosů či vnitřní charakteristiky, jako je složení, druh a velikost hran a bloků stejně jako zvláštnosti fauny, jež obsahuje, napovídají, že je sem zanesla tsunami." Materiál nanesený vlnami byl zjištěn na lávové plošině Teno na severozápadním výběžku ostrova. Jeho zakonzervování až do dnešních časů umožnila silná vrstva zeminy.

Nánosy jsou složeny z úlomkových usazenin, zbytků ryb, mušlí a měkkýšů. "Objevují se na několika kilometrech čtverečních a jejich tloušťka dosahuje až jednoho a půl metru," popsala nánosy badatelka. Vyloučila, že by v dnešní době mohla Tenerife zasáhnout tsunami takových vlastností.

Ostrov Tenerife

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!