Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Egypťané švindlovali. Místo mumií zvířat obětovali často jen textil

Věda

  6:21
KÁHIRA/LONDÝN - Staří Egypťané uctívali bohy v podobě zvířat a často jim obětovali zvířecí mumie. Ne vždy ale mumifikovali opravdová zvířata, někdy pouze jejich části a někdy ani to ne. Vědci z univerzity v Manchesteru a tamního muzea při výzkumu zjistili, že až třetina z 800 prozkoumaných mumií jsou pouhé svazky textilií, do nichž nebyla žádná zvířata nikdy zabalena.

Mumifikovaný krokodýl foto: Reprofoto

O mumie zvířat, hlavně koček, byl velký zájem. Šlo o náboženské obětiny a poptávka zřejmě převyšovala nabídku. Britové prozkoumali s pomocí rentgenu a počítačové tomografie 800 mumií v podobě koček, ale také ptáků nebo krokodýlů. Pouze třetina z nich obsahovala celá zvířata, jež zůstala překvapivě dobře zachovaná. Další třetina skrývala části zvířecích těl a ve zbylých nikdy žádná zvířecí těla nebyla.

Mumifikovaná zvířata

Egyptoložka Lidija McKnightová v pořadu BBC Horizon řekla, že „se vědělo, že některé mumie neskrývají to, co představují, ale překvapením bylo, že třetina neobsahovala vůbec žádné zbytky zvířat, ani kosterní“. Obal byl pouze vycpán. „Šlo hlavně o organický materiál, jako je bahno, hůlky a rákos. Tedy věci, které našli balzamovači kolem svých dílen, a také třeba skořápky a peří, které se zvířaty souvisejí“.

Smyslem mumifikování lidí bylo zachovat tělo pro posmrtný život, zatímco zvířecí mumie byly náboženskými obětinami. „Mumifikované zvíře poskytovalo spojení se světem bohů,“ řekl kurátor egyptských a súdánských sbírek v manchesterském muzeum Campbell Price. „Mumie byly děkovnými dary. Tak, jako dnes máte v katedrálách svíce, tak v Egyptě měli zvířecí mumie. Daly se koupit a pak se odevzdaly knězi. Když jich nashromáždil určité množství, pohřbil je,“ vysvětlil Price, jehož muzeum chystá na říjen výstavu zvířecích mumií.

Psi i krokodýli

V Egyptě se našlo 30 podzemních prostor naplněných až po strop mumiemi zvířat. V každém byl vždy pouze jeden druh - psi, kočky, krokodýli, ibisové nebo opice. Odhaduje se, že se v Egyptě mumifikovalo až 70 milionů zvířat a podle Price byla tato praxe rozšířená hlavně v období 800 let před naším letopočtem po období vlády Říma. Aby mohla být potřeba alespoň základně pokryta, museli mít Egypťané zvlášť intenzivní chovy. Zvířata se často zabíjela ještě mladá.

McKnightová řekla, že balení předmětů, které se zvířaty pouze souvisely, tedy například peří nebo skořápky vajec, nelze považovat za podvod. „I když to nebyla zvířata samotná, bylo to něco z jejich blízkosti. Prostě používali vše, co bylo dostupné. Někdy ty nejkrásnější obaly zvířata neukrývají,“ řekla. Egypťané samotní prý často věděli, že nepohřbívají celou zvířecí bytost.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat