Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Einstein měl pravdu. Vědci podrobili zkoušce teorii relativity

Mezinárodní tým vědců objevil nejhmotnější neutronovou hvězdu, pomocí níž podrobil zkoušce Einsteinovu teorii relativity v doposud nejextrémnějších podmínkách. Výsledek potvrdil, že Einstein měl pravdu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Soucasny problem chapani struktur

Problemem je, ze jsme jeste nedokazali sjednotit zakladni ctyri sily, ktere jsou dusledkem toho, ze vesmir je takovy, jaky je  - gravitace, velka a slaba interakce, elekro-magnetizmus. Tato chybejici teorie vseho pak umozni i lepsi vnimani kvantove mechaniky a jeji vztah k relativite. Mozna, ze pak snad i pochopime temnou hmotu a energii, ktere sice muzeme z gravitace odvodit ale nic vic (letos byla na ISS provedena mereni pozitronu ve vesmiru, ktere umoznuji nejakym zpusobem dokazovat tmavou hmotu ?).

0/0
27.4.2013 14:23

Teória relativity a Boh

Nedávno bola v Slovenskej televízii niekoľkohodinová diskusia aj o teórii relativity. A padla v nej zaujímavá otázka: Ako by vnímal čas slnečný lúč, ktorý vyšiel z nejakej hviezdy pred 13 miliardami rokmi a teraz dopadol na sietnicu oka nejakého pozorovateľa na Zemi? Pre ten lúč by to bol len okamih, resp. z 13 miliárd rokov by sa stal nemerateľne malý časový úsek.

Z toho podľa mňa plynie zaujímavá dedukcia: na úrovni svetla čas neexistuje. Môžeme to celé ešte prevrátiť, ak za štandard považujeme svetlo a súčasný svet len ako určitý hologram vytváraný svetlom. A čas vnímame len preto, že tento hologram je vo vzťahu k svetlu neuveriteľne pomalý. Mimochodom viaceré teórie práve tako vysvetľujú svet okolo nás. A to isté naznačuje aj kvantová fyzika.

Zaujímavá je aj definícia Boha v mnohých náboženstvách - Boh sa často označuje akosvetlo. A potom nie je už problém pochopiť, prečo je u Boha tisíc rokov jeden deň a jeden deň tisíc rokov. Alebo ako je možné, že Boh je všade.

0/0
26.4.2013 22:48

Re: Teória relativity a Boh

A take ze pro Boha je milion dollaru jako jeden cent. A Buh mi ten pouhopouhy cent nechce dat. A to pry nas vsechny miluje.

0/0
27.4.2013 0:53

Re: Teória relativity a Boh

Problém bude asi v tom, že sa vám po tie peniaze nechce zohnúť. Každý, kto ich má veľa, totiž tvrdí, že ležia na ceste - len sa treba po ne zohnúť. :-).

0/0
27.4.2013 1:19

Re: Teória relativity a Boh

Asi to tak bude, je mi 75 a spatne se ohybam. No, dolu to jde, jen zpet nahoru je to problem. A take blbe vidim a ten bozi cent mohu snadno prehlednou. Preju prima weekend.

0/0
27.4.2013 6:44

J. Klimecký

Opět pavědecké fantasmagorie a absurdity

Podšer se převtělil v Hlosta....

0/0
26.4.2013 15:13

Re: Opět pavědecké fantasmagorie a absurdity

http://www.youtube.com/watch?v=vdGqaweeP20

0/0
26.4.2013 16:06

Re: Opět pavědecké fantasmagorie a absurdity

Nezdá se mi, že byste zazářil nějakou vědeckostí. Čtete-li z pramenů, jako je třeba Wikipedie, pak ne dost pozorně. Musíte si to přečíst jednak celé a potom rozlišíte i gravitaci od gravitačních vln. Ono se to na pohled nezdá, ale jsou to dva pojmy a ne jeden.

Máte-li vzdělání v oboru, pak jaké? ;-))

0/0
27.4.2013 4:33

A zrovna na jméno Oto

OTO,  to je jméno jako o kole ... jenom nasednout!  :-)))  ... Důkazy mohou být různé, snad je to přípustné a nejsou hranice. Nebo se řekne:  Tak tohle už tedy ne?! My jsme vědci!  :-))

0/0
26.4.2013 9:17

Re: A zrovna na jméno Oto

Vy jste vědci, a my jsme děti, a kdo je víc?  Ježíš, mistr v relativitě, má správnou odpověď.

He  :-b  :-))

0/0
26.4.2013 9:20

je třeba si uvědomit že více než 90%

hmoty vesmíru nerozumíme nevíme zhola nic o procesech které tvoří architekturu vesmíru myslíme si že víme něco o tom zlomku který dokážem pozorovat

ovšem kvantové procesy na těch nejmenších úrovních relativizují i to málo co víme

teorie relativity Pana Einsteina přinesla hlavně zcela nový pohled na svět, poznání že celá příroda je relativní cokoliv může být čímkoliv a také se tak děje a i čas který budí dojem rovnoměrného toku se může natahovat zrychlovat a měnit směr

0/0
26.4.2013 8:51

Re: je třeba si uvědomit že více než 90%

Když si představíme pozorovatele mimo časoprostor, ten pak v jediném okamžiku vidí počátek i konec onoho časoprostoru a souběžně s tím vnímá jeho existenci i neexistenci. Každý bod časoprostoru onomu pozorovateli splývá v jediný celek. Každý bod historie v minulosti, současnosti i budoucnosti jsou mu známé.

A tohle je podle mně super relativní v případě kosmu, čiže časoprostoru. Ten zároveň je i není, je nekonečný a zároveň nemá ani počátek.

;-))

0/0
26.4.2013 9:00

Re: je třeba si uvědomit že více než 90%

to už s tou relativizací poněkud přehánite "cokoli může být čímkoli, atd" nezapomínejte na přírodní zákony, které určujou, co může dít a co nikoli

0/0
26.4.2013 11:45

Re: je třeba si uvědomit že více než 90%

nuže kolego E=mc2 každý atom a částice vašeho těla je pozůstatek nějaké hvězdy vesmír je nekonečná 100% efektivní recyklace přírodní procesy mají miliardy let na to

aby se materiál mohl přelévat do nespočtu forem bohužel se nám to vše stále rychleji ředí a ředí až bude vesmír nekonečně velkou pustinou bez jakékoliv aktivity potom Bůh zhasne a nepochybně zažehne další velkolepé dílo

0/0
26.4.2013 12:38

Re: je třeba si uvědomit že více než 90%

Je úžasné sledovat myšlenky a díla světových velikánů v matematice, fyzice, hudbě, malířství a všech ostatních oborů lidské činnosti. Obdivuji velikost víry ateistů, kteří jsou přesvědčeni, že vše vzniklo z ničeho a samo od sebe. Ve srovnání s těmito myšlenkovými obry je Einstein se svými objevy pouhý trpaslík.

0/0
26.4.2013 16:17

Re: je třeba si uvědomit že více než 90%

nelze poměřovat díla Da Vinciho Michelangela nebo Newtona a Einsteina a stanovovat nějaký žebříček protože naprosto nezapomenutelní jsou prostě všichni všem se podařilo zanechat po sobě stopu která posunula lidské vědění obohatila nás všechny a pravděpodobně přetrvá věky.

touhou všech lidí je využít vyměřený svůj čas něčím co přetrvá Pan Einstein nepochybně patří do té ligy výjimečných

0/0
26.4.2013 16:36

Na LN chybí informace,

že Schwarzenberg chce prodat Němcům Lobkovický palác!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

0/0
26.4.2013 8:25

Re: Na LN chybí informace,

Vám už z té politiky haraší!

0/0
26.4.2013 8:44

Re: Na LN chybí informace,

A chybí tady taky fotka, jak jede na kole nebo na níž vyplazuje jazyk. ... Když už jsme u toho. 

:-b  :-)

0/0
26.4.2013 9:07

Re: Na LN chybí informace,

tyto dva komentáře o prodeji paláce jsem psal já, ač to tak nevypadá ... :-)

0/0
26.4.2013 10:05

Re: Na LN chybí informace,

pokud je to jeho majetek, je to také jeho věc, nemyslíte?

0/0
26.4.2013 11:47

Re: Na LN chybí informace,

Už Terry Pratchett píše, že víc jak dva vykřičníky značí nemocnou duši. Co si myslet o Vás?

A jak souvisí Einstein, neutronová hvězda a soukromá aktivita pana knížete?

A co na to Jan Tleskač?

0/0
26.4.2013 12:13

J. Klimecký

Divy vesmíru

Mne nejvíce fascinuje, že všechno ve vesmíru má jasný  a platný řád a platné zákony. Např. hranice 300 000 km/s, kterou nepřekoná žádný druh záření. Nejen viditelné světlo, ale ani ultrafialové, rentgenové, gama, ani infračervené. Ani gravitace. Kdyby teď v tomto okamžiku vedle Slunce přibylo další Slunce, nebo naše hvězda zdvojnásobila svoji hmotnost, tak stejně jako viditelné světlo k nám letí 8 minut, tak i dvojnásobné gravitační účinky bychom pocítilii až za 8 minut.

0/0
26.4.2013 8:10

D. Stirský

Re: Divy vesmíru

I toto je relativní tvrzení. Měli bychom napsat, že zatím jsme nezjistili, že a za jakých podmínek by bylo možné tuto rychlost překonat. Byla-li by to totiž rychlost absolutní, pak by záření/světlo muselo být Bohem. Když už nic jiného, tak si vyšší rychlost můžeme představit a spočítat si, jak dlouho bychom cestovali tam či onam, kdyby byla možná rychlost třeba 600 tis. km/sec-1. V latině jsme se kdysi, abychom se naučili stupňovat adjektiva, učili větu (možná necituji úplně přesně): "Kůň je rychlý, světlo je rychlejší, myšlenka je nejrychlejší". I to má něco do sebe! Není možné jen pomyslet na nějaký x světlených let vzdálený objekt/místo a "dopravit" tam takto nějakou zprávu?

0/0
26.4.2013 8:33

J. Klimecký

Re: Divy vesmíru

Pan Stirský, vážím si Vás a respektuji Vás, ale fantasy básničky fakt nevedu. To je rubrika věda.

0/0
26.4.2013 12:17

Re: Divy vesmíru

něco podobného fungovalo v románu R. Heinleina: Čas pro hvězdy, dle současných poznatků to ale vypadá, že "c" je jak konstantní, tak nepřekonatelné, a budoucnost fyziky je spíš v otázce sjednocení kvantové mechaniky a gravitace. Šance, že všechno je ve skutečnosti jinak, je mizivá a spíše zbožným přáním

0/0
26.4.2013 12:18

Re: Divy vesmíru

S tou gravitací to máte matoucí. Hmota ve vesmíru je jednou provždy daná a nenechme se mýlit přeměnou na energii, která je jen její jinou formou. Všudy přítomná gravitace je charakterem hmoty. Odnikud tedy gravitace nepřiletí. Gravitace je nedílnou součástí prostoru a prostor, či časoprostor je daný pohybem. Teoreticky mimo časoprostor není pohyb a proto ani hmota, tedy ani čas.

Jsou teorie, které gravitaci předpokládají v prolínání do jiných dimenzí. Gravitace není záření. Nemá rychlost, ale sílu. Její směřování je relativní, protože nelze říci, že hmota hustší působí gravitačně na méně hustou. Lze tvrdit, že méně hustá působí na více hustou. Jednoduše v prostoru není stálý pevný bod, od kterého by se dalo určit směřování pohybu.

K tomu je třeba zohlednit neutrina, která nerespektují gravitaci podle našeho poznání. A bylo by toho o té gravitaci mnohem víc, než mi dovolí prostor v diskuzi.

0/0
26.4.2013 8:42

J. Klimecký

Re: Divy vesmíru

Gravitace se šíří stejně jako světlo, tedy 300 000 km/s. Nepište píčoviny, když o fyzice nemáte ponětí...  Kontaktujte jakéhokoli astrofyzika.

0/0
26.4.2013 12:19

Re: Divy vesmíru

Naopak, pane Hlosto, hmota je jen jednou formou energie a jak nás učí termodynamika, množství energie v izolovaném systému, za který snad můžeme náš vesmír považovat, je konstantní. Gravitace není síla sensu stricto, jde spíš o projev zakřivení časoprostoru a její působení lze chápat jako zrychlení způsobené tím, že za stejný čas proletíme delší vzdálenost (viz analogii deformace dvourozmerného povrchu trampolíny). Jelikož je časoprostor tvárný, proměnlivý, může se chovat jako vlnění => ony předpovídané gravitační vlny, které by se dle teorie relativity měli rovněž pohybovat rychlostí světla

0/0
26.4.2013 12:29

Re: Divy vesmíru

všem mohu doporučit knihu Marcuse Chowna: Kvantova teorie nikoho nezabije - v této útlé knižce je v rámci možností polopatisticky vysvětlená jak kvantová mechanika tak relativita

0/0
26.4.2013 12:32

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Tak se děti dobře dívejte, jak se dobíjí auto, v životě se vám to bude hodit… | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Radim Pařík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Petr Sisák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...