Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Rostlina z japonského ostrova Okinawa prodlužuje život, tvrdí vědec

Elixír (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elixír (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

NIŠIHARA (JAPONSKO) Jeden vědec z japonského ostrova Okinawa nedávno objevil, že jedna místní rostlina může prodlužovat lidský život. Doufá, že jeho objev znovu vzbudí zájem o místní potravu, díky níž byl region na předním místě ve světě v dlouhověkosti.

Píše o tom agentura AFP. Šinkiči Tawada ve své laboratoři míchá jantarovou tekutinou v baňce. Uvolňuje se z ní sladká vůně tropického zabarvení. Je to esenciální olej květiny galgán, elixír, v němž podle něho spočívá tajemství dřívější dlouhověkosti obyvatel Okinawy.

"Obyvatelé Okinawy se ještě před několika desetiletími těšili největší délce života na světě. Zajímal jsem se soustavně o substance v tradiční výživě, které stojí za tímto jevem," vysvětluje Tawada, profesor agronomie na nišiharské univerzitě Rjukju. Rostlinu z rodiny zázvorovitých studuje už 20 let a jeho úsilí bude zřejmě korunováno úspěchem.

Při nedávném pokusu rozdělili vědci populaci červů žijících jen asi měsíc na dvě části. Konstatovali, že délka života červů z první skupiny, jimž bylo umožněno požírat galgán (alpinia zerumbet), vzrostla o 22,6 procenta ve srovnání s druhou skupinou červů, kteří galgán neměli.

ČTĚTE TAKÉ:

Velké zelené listy, malé červené bobule a bílé květy galgánu obsahují antioxidant resveratrol, nacházející se především ve vinné révě, a tedy i ve vínu, jehož pozitivní vliv na délku života je známý už dlouho.

"Obyvatelé Okinawy vždy věřili, že pojídáním tradičního zimního pokrmu zvaného muči, rýžové kaše a listy galgánu, získávají imunitu vůči rýmě, sílu a zdatnost," vysvětluje profesor Tawada. Dnes si však málokdo povšimne trsů divokého galgánu rostoucího u cest.

ČTĚTE TAKÉ:

V centru města Naha, metropole prefektury Okinawa, jsou spousty řetězců prodávajících hamburgery, stánky s bagetami a restaurace zaměřené na steaky, které mají uspokojovat chuť asi 19 000 amerických vojáků rozmístěných na ostrově. Jejich životní styl místní obyvatelé částečně přejímají.

Ženy na Okinawě patří k těm Japonkám, které žijí nejdéle, v průměru 87 let, zatímco muži spadli na třetí místo s průměrnou délkou života 79,4 roku, tedy pod celostátní průměr. Míra obezity mužů je zde nejvyšší z celé země.

"Dnes se lidé stravují příliš často u rychlého občerstvení. Délka života povážlivě klesá. Nastal čas navázat na kulinářské tradice regionu," říká profesor Tawada. Na trhu ve městě Naha kupují staré dámy stále ještě tradiční zeleninu, jako je goji čili kustovnice čínská, která má rovněž blahodárné účinky na zdraví. Mnohé z nich kladou do svých košíků rovněž listy galgánu.

Kosmetické výrobky z galgánu

Keiko Hitošiová si Tawadovu studií vzala k srdci. Před svým obchodem vystavila celou škálu kosmetických výrobků na bázi tohoto elixíru mládí. "Pleťová voda bez alkoholu z této rostliny vymaže všechny vrásky," tvrdí obchodnice, jejíž tvář skutečně neprozrazuje jejích 64 let.

Rolníci na okolních polích zase chtějí zvýšit produkci galgánu. "Nechceme se spokojit s Okinawou, chceme dobýt mezinárodní trh a galgán exportovat," říká Isamu Kina z firmy Rich Green, která je hlavním výrobcem galgánu v regionu.

Profesor Tawada má se svou kouzelnou rostlinou velké plány. "Dnes se galgán používá v kosmetických výrobcích, ale to je jen část jeho potenciálu. Může se využívat v lékařství a v dalších sektorech," zdůrazňuje. Tak se podle něho snad i podaří omladit ekonomiku Okinawy.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...