Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Endeavour naposledy odstartoval. I s Krtečkem

Věda

  14:57aktualizováno  15:19
MYS CANAVERAL - Americký raketoplán Endeavour v pondělí ve 14:56 SELČ úspěšně odstartoval ke svému poslednímu letu do vesmíru a během devíti minut dosáhl oběžné dráhy.

Raketoplán vyrazil na svou poslední misi ve 14:56 středoevropského času. foto: ČTK

Hlavním cílem jeho šestnáctidenní mise je dopravit na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) magnetický spektrometr sloužící k pátrání po antihmotě. U ISS by měl zakotvit ve středu.

Raketoplán měl původně letět do vesmíru 29. dubna, tři hodiny před zažehnutím motorů byl ale start odvolán. Technici NASA odhalili závadu na jednom ze čtyř ohřívačů, které zajišťují, že na oběžné dráze nezamrzne palivo určené k manévrování vesmírné lodi. Oprava zařízení způsobila více než dvoutýdenní zdržení.

Na palubě i Krteček

Na palubě Endeavouru je i postava Krtečka z legendárního českého dětského animovaného seriálu. Vzal ji s sebou astronaut Andrew Feustel, který má české příbuzné. Při jednom ze svých předchozích letů do vesmíru s sebou Feustel měl na oběžné dráze i výtisk Písní kosmických od Jana Nerudy.

Andrew Feustel s rodinou a krtečkem

Pro Endeavour, nejmladší z flotily amerických raketoplánů, je současná mise pětadvacátým letem do vesmíru. Po návratu z oběžné dráhy zamíří do Kalifornského vědeckého střediska v Los Angeles, kde bude vystaven.

Mise Endeavouru je zároveň předposledním letem amerických raketoplánů do vesmíru. Na konci června by ještě měl odstartovat raketoplán Atlantis, poté třicetiletá éra těchto vesmírných lodí skončí.


Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!