Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Endeavour s Krtečkem se vrátil z poslední mise

Raketoplán Endeavour | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Raketoplán Endeavour | foto: ČTK

Americký raketoplán Endeavour ve středu v 08:35 SELČ přistál v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě. Raketoplán se vrátil z šestnáctidenní mise, která byla jeho poslední cestou do vesmíru.

V červenci ještě poletí do kosmu Atlantis, poté americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) provoz raketoplánů po 30 letech ukončí.

Z oběžné dráhy se spolu s pěti americkými a jedním italským astronautem vrátil i český Krteček. Postavičku z dětského kresleného seriálu měl s sebou jako maskota Andrew Feustel, který má v Česku příbuzné.

Adrew Feustel s Krtečkem ve vesmíru.

Endeavour při svém posledním vesmírném letu dopravil na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) alfa magnetický spektrometr, který slouží k pátrání po antihmotě. Vědci doufají, že jim zařízení pomůže objasnit vznik vesmíru.

Kromě toho vynesl raketoplán na stanici zásobu náhradních dílů a astronauti čtyřikrát vystoupili do volného vesmíru, aby na ISS provedli servisní práce.

Nejmladší z raketoplánů, sestrojený v roce 1992 jako náhrada za zničený Challenger, po návratu na Zemi zamíří do Kalifornského vědeckého střediska v Los Angeles, kde bude vystaven.

Zatímco Endeavour se ze své závěrečné mise vrací, Atlantis se na ni chystá. Technici NASA ve středu v noci začali tento raketoplán přesouvat ke startovací rampě.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...