Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Endeavour s Krtečkem se vrátil z poslední mise

Věda

  8:01
Americký raketoplán Endeavour ve středu v 08:35 SELČ přistál v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě. Raketoplán se vrátil z šestnáctidenní mise, která byla jeho poslední cestou do vesmíru.

Raketoplán Endeavour foto: ČTK

V červenci ještě poletí do kosmu Atlantis, poté americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) provoz raketoplánů po 30 letech ukončí.

Z oběžné dráhy se spolu s pěti americkými a jedním italským astronautem vrátil i český Krteček. Postavičku z dětského kresleného seriálu měl s sebou jako maskota Andrew Feustel, který má v Česku příbuzné.

Adrew Feustel s Krtečkem ve vesmíru.

Endeavour při svém posledním vesmírném letu dopravil na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) alfa magnetický spektrometr, který slouží k pátrání po antihmotě. Vědci doufají, že jim zařízení pomůže objasnit vznik vesmíru.

Kromě toho vynesl raketoplán na stanici zásobu náhradních dílů a astronauti čtyřikrát vystoupili do volného vesmíru, aby na ISS provedli servisní práce.

Nejmladší z raketoplánů, sestrojený v roce 1992 jako náhrada za zničený Challenger, po návratu na Zemi zamíří do Kalifornského vědeckého střediska v Los Angeles, kde bude vystaven.

Zatímco Endeavour se ze své závěrečné mise vrací, Atlantis se na ni chystá. Technici NASA ve středu v noci začali tento raketoplán přesouvat ke startovací rampě.

Autor:

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....