Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Energy drink a alkohol? Směs, která zvyšuje agresivitu

Věda

  10:00
Záplava "energy drinků" v obchodech přiměla Evropskou komisi, aby se pokusila posoudit bezpečnost těchto nápojů. Energetický nápoj obsahuje zpravidla kofein a aminokyselinu taurin v množství 300 až 4000 mg/l; nesmí však obsahovat alkohol. Poměrně nedávno lidé vypozorovali, že taurin v kombinaci s kofeinem a značným množstvím cukru má silně stimulační účinky.

A večer začíná pořádná party! foto: Reuters

Taurin je považován za určitý neškodný doping či neškodnou "drogu", oblíbenou mezi mládeží. Pokud bychom předpokládali, že člověk vypije za den půl litru nápoje s nejvyšším obsahem taurinu, pak by přijaté množství této látky bylo asi 5x až 10x vyšší než jeho běžný příjem z potravy. Přes poznatky o významu taurinu pro lidské zdraví jsou závěrečná doporučení Evropské komise opatrná.

Kdo je kdo

Anna Strunecká
Profesorkou fyziologie, její specializací je neurofarmakologie.

Jiří Patočka
Profesor toxikologie, zabývá se extrémně jedovatými látkami a psychofarmaky.

Ukázka z knihy Doba jedová, kterou vydalo nakladatelství TRITON. Titulek a mezititulky redakce LN.

Potlačuje pocit opilosti a posiluje útočnost
Kombinace kofeinu, taurinu a alkoholu je velmi nebezpečná. Signály opilosti, které jsou konzumentům alkoholu dobře známé, vypadají při kombinaci s energetickým nápojem jinak a jsou jinak vnímány.

Člověk si neuvědomuje silný stupeň opilosti, sedne za volant, může se dopouštět sexuálního násilí a agresivního chování. Ne nadarmo je kombinace alkoholu s energetickým nápojem vnímána jako tzv. vstupní droga. Daleko častěji pak tato kombinace může vyvolat poruchy srdečního rytmu, mdloby a ztrátu vědomí.

Je taurin užitečný pro člověka?
Je to aminokyselina, kterou lidské tělo sice potřebuje, ale nemá geny pro její syntézu. Člověk je závislý na dodávce taurinu z potravy nebo na tom, aby si ho jeho játra vytvořila přeměnou jiné aminokyseliny, na což jsou odkázáni vegetariáni. Zdrojem taurinu je zejména červené maso, vejce, kvasnice a různé mořské produkty. Při vegetariánské dietě může mít organismus taurinu nedostatek.

Před 20 lety vědci zjistili, že taurin má mimořádný význam pro výživu zvířat. To velmi dobře využili výrobci krmiv pro kočky, psy, a dokonce i pro akvarijní rybky. Předstihují se ve tvaru svých produktů s taurinem, aby byly pro domácí mazlíčky i jejich páníčky atraktivní.

Taurin je potřebný pro správný vývoj dítěte
Je zajímavé, že o potřebě taurinu ve výživě člověka se dlouho neuvažovalo. Avšak je velmi dobře známé, že taurin je potřebný pro správný vývoj plodu i pro vývoj mozku malých dětí. Je proto zcela nezbytný ve výživě těhotných a kojících žen. Taurin prý rovněž chrání před přílišnou zapomnětlivostí.

Fyziologové znají po desítky let základní funkci taurinu při přeměně cholesterolu na žlučové kyseliny. S nedostatkem taurinu je proto spojený nedostatek žlučových kyselin, které jsou nezbytné pro zajištění dobrého trávení tuků. Pokud máme potíže s trávením tuků, příčinu můžeme hledat i v nedostatku taurinu.

Údaje o množství taurinu, které člověk přijme v potravě za den, se přirozeně velice liší - od 9 do 400 miligramů. O taurinu se píše, že dokáže zbavovat tělo toxinů a podílet se na detoxikaci nejrůznějších léčiv. I proto je jeho dostatečný příjem důležitý.

Kočky mohou oslepnout
O tom, že je taurin mimořádně důležitý pro oči, nás přesvědčují kočky. Ty totiž při nedostatečném množství taurinu v potravě mohou oslepnout. To se jistě netýká běžných koček, které chytají myši, ale domácích mazlíčků, závislých na dodávané dietě. Nedostatek taurinu vede u koček k vysychání sítnice v očích a poruchám vidění v důsledku degenerace světločivných buněk v sítnici. Pokud se taková porucha vyskytne u koťat, je možné ji vyléčit podáváním taurinu.

U lidí nejsou případy oslepnutí v důsledku nedostatku taurinu známé, ale v této oblasti se můžeme ještě dočkat překvapivých zjištění. U určitého typu poškození sítnice byla i u lidí zaznamenána výrazně nižší hladina taurinu v krvi a již dnes je známé, že ve sklivci v očích se nachází taurin ve značně vysoké koncentraci.

Na internetu můžeme nalézt desítky nabízených potravních doplňků s taurinem pro prevenci, nebo dokonce i terapii makulární degenerace - oslepnutí, které současná medicína léčit neumí. Nedostatku taurinu se přisuzují i "váčky pod očima".

Kočky posloužily i při pokusech, ve kterých se sledoval vliv taurinu na vývoj plodu. Kočky, které nedostávaly ve výživě taurin, měly velmi často potrat. Pokud se jim koťata narodila, byla malá, často se rodila předčasně a měla špatně vyvinutou nervovou soustavu, časté neurologické defekty, a některá dokonce přišla na svět bez mozku.

U dospělého taurin kupodivu uklidňuje
Tento orgán je hlavní oblastí působení taurinu. Aminokyselina totiž ovlivňuje přenos nervových vzruchů a signálů v nervové soustavě. U vyvíjejícího se plodu je taurin prakticky nejdůležitějším přenašečem nervových vzruchů v mozku. Výlučným dodavatelem taurinu je pro plod jeho matka. Také novorozenci a zejména nedonošené děti nemají schopnost vlastní syntézy taurinu, a pokud v mateřském mléku nedostávají dostatek taurinu, v jejich mozku mohou nastat nepříznivé změny.

V porovnání s létající babičkou z reklamy bude asi čtenář překvapen tvrzením, že u dospělého člověka taurin mozek uklidňuje. Experimenty u zvířat i klinická pozorování u lidí dokazují, že injekce taurinu dokáže zabránit epileptickým záchvatům. Taurin ochraňuje mozek před neurotoxickým působením jiných aminokyselin, jako jsou zejména glutamát a kyselina asparagová (aspartát).

Chrání tak nervové buňky před poškozením. Taurin také působí antioxidačně a dokáže odstraňovat některé těžké kovy nebo likvidovat jejich působení. Souvisí s autismem V době přípravy rukopisu své knížky Přemůžeme autismus? jsem se setkala s tím, že některé děti s autismem (nebo spíše jejich matky) mají problémy s písčitou stolicí. Ta má nejenom barvu písku, ale i písčitou strukturu.

Za písčitou stolicí může stát nedostatek taurinu
Americké matky si na webových diskusích stěžují na to, že při utírání zadečku je obtížné dostat pryč všechna ta zrnka, že je obtížné utřít dítěti zadeček bez poškrábání a zranění. Ukázalo se, že ani odborníkům na autismus ve Spojených státech není problematika písčité stolice příliš známá. Pokud se na ně matka dítěte s problémem stolice obrátila, jejich vysvětlení spočívalo v tom, že dítě patrně pojídá písek, a doporučovali, aby ho lépe hlídala. Je pochopitelné, že se najdou i takoví autisté, kteří na pískovišti pojídají bábovičky, rozhodně však nejde o všeobecný jev.

Vysvětlení fenoménu písčité stolice můžeme hledat v nedostatku taurinu a nedostatku žlučových kyselin. V jedné z posledních studií se totiž zjistilo, že děti s autismem mají sníženou hladinu taurinu v krvi v porovnání s dětmi ve stejném věku.

Odborník na výživu doktor Mercola na svých stránkách doporučuje podávat autistům 250 až 500 mg taurinu denně s maximem dva gramy denně pro dospělé. Podle mého názoru je však třeba postupovat velmi opatrně a obezřetně, začít s nízkými dávkami a příjem taurinu zvyšovat velmi pomalu. Bezpečnější je zařazení ryb, vajíček a červeného masa do stravy autisty.

Kdy je užitečný
Protože značnou část synteticky vyrobeného taurinu zpracovává farmaceutický průmysl, podívejme se na pozorování kliniků. Ti uvádějí, že nízký obsah taurinu v krvi byl zjištěný u lidí s depresí, nadměrnou úzkostí, hypertenzí a sníženou funkcí štítné žlázy; jeho nedostatku je přičítána neplodnost a obezita.

Podávání taurinu snižuje krevní tlak, ovlivňuje hospodaření organismu s vodou i hladiny některých hormonů. Taurin je doporučován při migrénách, nespavosti, neklidu, podrážděnosti i při nutkavém chování (obsesi).

Byl dokonce pozorován i příznivý vliv podávání taurinu u lupénky. Některé studie uvádějí, že taurin úspěšně pomáhá alkoholikům při odvykací léčbě. Jistě není třeba zdůrazňovat, že se jedná o taurin z dobrých farmaceutických firem, nikoliv o pití "energetických" nápojů.

Působení taurinu na činnost srdce a výkonnost bylo sledováno u atletů. V těchto studiích byl prokázán vliv taurinu na zvýšení výkonnosti, aniž by byly pozorovány jakékoliv projevy toxicity nebo kancerogenity. Je však nutné podávat taurin se značně vysokým množstvím cukru.

Tvůrci reklamy s létající babičkou se možná doslechli o nedávné studii, kterou publikovala Santa Maria z Madridu se svými spolupracovníky a ve které zjistili, že taurin může zpomalovat průběh Alzheimerovy nemoci a trochu omezovat zapomnětlivost.

Kromě shora uvedených diagnostických indikací bychom se měli zamyslet nad potřebou vyhledat kvalitní suplementy s taurinem, pokud uvažujeme o plánovaném rodičovství, v době kojení, při zvýšených fyzických výkonech, aktivním prováděním sportu, po větším poranění, při zažívacích (střevních) problémech, jste-li obézní a ještě k tomu kuřák!

Skvělý byznys
V roce 2006 vydělaly energetické nápoje svým výrobcům 3,5 miliardy dolarů, o rok později již 4,7 miliardy a nyní je tato částka odhadována na více než 10 miliard dolarů.

Energetické nápoje jsou příkladem toho, jak byznys, trh a reklama dokážou obrátit poznatky o prospěšnosti jedné látky pro člověka do podoby, která mu přinejmenším není k užitku. Mnohdy obsahují aspartam, který jim nepřidává na prospěšných účincích. V energetických nápojích je zcela nepochybně i hliník uvolněný z plechových obalů. Pokud máme potřebu zvýšit svůj příjem taurinu, pak je lépe zvolit potravní doplňky ve formě tablet.

Autoři:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat