Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

EPO, které se užívá jako doping, pomáhá předčasně narozeným

EPO. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy EPO. | foto: Reprofoto

HANNOVER Látka erytropoetin neboli EPO, která se často užívá jako doping ve vrcholovém sportu, zřejmě pomáhá předčasně narozeným dětem k lepšímu životu. Podle agentury DPA na to přišli dětští doktoři z německého Hannoveru.

Extrémně malí novorozenci, kteří tento prostředek na léčbu chudokrevnosti dostali, byli pak méně postiženi krvácením do mozku. Navíc byly tyto děti inteligentnější než ty, kterým EPO lékaři nepodávali.

Dětští lékaři a psychologové prováděli dlouhodobou studii. Nejprve v letech 1993 až 1998 zkoumali 200 novorozeňat, která při narození nevážila ani 1000 gramů. Po deseti letech pak tyto děti vyšetřili znovu.

EPO chrání mozek a zvyšuje IQ
"EPO zřejmě chrání mozek před následky krvácení, které je spojeno s poškozením nervových buněk," řekl podle DPA neonatolog Achim-Peter Neubauer z hannoverské dětské nemocnice. Spolu se svými kolegy zjistil, že EPO také podporuje růst a regeneraci nervových buněk.

EPO - jak funguje.

I přes krvácení do mozku se totiž 52 procent předčasně narozených, jimž lékaři podávali EPO, vyvinulo duševně i tělesně normálně. IQ u školáků, kteří jako novorozenci EPO dostali, bylo navíc vyšší. Lékaři dospěli k výsledku, že s léčbou EPO byly šance na normální vývoj přinejmenším tak dobré jako u dětí bez krvácení do mozku.

Léčba chudokrevnosti, zvyšuje výkonnost
Erytropoetin neboli EPO se tvoří v ledvinách a řídí produkci červených krvinek v kostní dřeni. Jeho tvorba stoupá zejména při nedostatku kyslíku v krvi. Používá se při léčbě chudokrevnosti.

Tato látka ale také významně zvyšuje výkonnost. Když se do těla dodá, roste počet červených krvinek. Krev tak může lépe rozvádět kyslík. EPO odhalily testy u mnohých vrcholových sportovců, a to zvlášť u cyklistů či běžců na lyžích.

EPO

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottově honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Ruský politolog: Zeman je v Moskvě za zrádce, chystá se protičeská kampaň

Ruský vládní speciál Iljušin odlétá z Prahy a míří s ruskými diplomaty do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českem budou kvůli kauze Vrbětice na bodu mrazu nejméně tři roky, míní ruský...

První rok miliardáře? Bitva o klub, kauzy, Jágr, kritika. Masakr, říká Dědek

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odmalička fandí klubu, který poslední roky nosil na dresu hrdě se vzpínajícího koně ve znaku. Když vysněný tým coby už...