Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

EU bude regulovat ceny roamingových SMS

Věda

  8:15
Z úst komisařky Viviane Redingové zazněla opět skrze tiskovou zprávu ostrá slova. Mobilní operátoři podle ní opět zahodili možnost snížit své roamingové ceny dobrovolně, a tak je potřeba přistoupit k regulaci.

Psaní zpráv a surfování po internetu v cizině už by nemělo znamenat astronomické účty. foto: NokiaReprofoto

„Posílání textovek bez hranic. Stop okrádání zákazníků. Při posílání zprávy ze zahraničí má operátor náklady jen ve výši 3 % ceny SMS.“ – Tak takovýmito ostrými prohlášení se poslední prohlášení Evropské komise přímo hemží. Vypadá to, že někomu došla trpělivost.

Řešení je jednoduché – stejně jako v případě cen za volání i zde přistoupíme k regulaci. V rámci Eurotarifu, který je každý evropský operátor povinen nabízet svým zákazníkům, bychom tak neměli platit víc jak 10 eurocentů. Koncová cena pro českého zákazníka by se tak mohla pohybovat mezi 2,50 a 3 korunami.

Dále je kritizována rovněž nehorázná výše poplatků za datové přenosy uskutečněné v zahraničí. I zde by byl stanoven cenový strop ve výši 0,35 euro za přenesený megabajt.

I když se neočekávají žádné problémy, schvalovací procedura, která zahrnuje hlasování v komisi, evropském parlamentu a parlamentech členských států, se nejspíše natáhne na celý rok. Levného textování se tak nejspíš dočkáme až další turistické sezóně.

Svět techniky komentuje: Zatímco první regulaci cen hovorů jsme přijímali s povděkem, tak ostrým prohlášením a razanci tohoto prohlášení se lze divit. Minimálně v českých podmínkách se operátoři hozenou rukavicí vážně zabývali a kupříkladu začali sami snižovat ceny za roamingový přenos dat a to ještě před hlavní turistickou sezónou.

Nebuďme však naivní a nemysleme si, že díky blahosklonnosti bruselských úředníků ušetříme za telefon. Operátoři dobře vědí, kde a jak nahradit výpadky příjmů, a nebojí se tak učinit.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!