Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Europeana uchová kulturní dědictví po staletí. Snaží se i jiní

Evropa

  6:00
Evropská unie spustila ambiciózní projekt – pomocí moderních informačních technologií a internetu chce pru budoucí generace uchovat a zpřístupnit evropské kulturní dědictví – literaturu, hudbu, ale i filmy.

Europeana.

Lidem se tato studnice moudrosti zpřístupní pomocí portálu www.europeana.eu. Ten byl sice již oficiálně spuštěn, avšak namísto slibovaných uměleckých děl zde najdete jen omluvu o oddálení zahájení provozu. Množství přístupů prý ve špičce přesahovalo deset miliónů žádostí, a tak se technici snaží předělat systém, aby takovou zátěž vydržel. Slibují, že tak učiní do půlky prosince.

Europeana se svou filozofií snaží navázat na tzv. Alexandijskou knihovnu, což byla největší starověká bibliotéka v egyptské Alexandrii vybudovaná z podnětu Ptolemaia I. V dobách své největší slávy obsahovala několik set tisíc spisů týkajících se prakticky veškerého tehdejšího vědění. Byla však zničena při válkách a náboženských bouřích.

Nový projekt Evropské unie se však nesnaží pouze shromáždit kulturně významné umělecké památky, ale také je uvést do historických souvislostí. Při procházení portálu bude k dispozici časová osa, s jejíž pomocí budete moci snadno srovnat, jaké obrazy, literární díla nebo hudba vznikala v dané době.

Unikátní je rovněž způsob, jakým se dané informace shromažďují. Europeana nefunguje jako nějaký centrální sklad, ale pouze jako portál, skrze nějž můžete přistupovat k digitalizovaným dokumentům jednotlivých knihoven, muzeí a archivů, jimž projekt přispívá na projekty týkající se digitalizace a archivace. Samotný realizační tým pak tvoří jen 14 lidí.

Hned ze začátku by měly být přístupných více jak dva milióny uměleckých děl. Jejich počet naroste do roku 2010 na pětinásobek. Roční provoz projektu přijde na 2,5 miliónu eur.

Knihy schraňuje i Google nebo Gutenberg
Projekt Evropské unie není jediný, který se snaží převést knihy do elektronického formátu a zpřístupnit je tak co nejširší veřejnosti. I Google má v této oblasti své zájmy: na adrese books.google.cz naleznete portál uzpůsobený pro vyhledávání knih. Po zadání jejich názvu nebo autora vám Google vyhledá její vydání, nabídne obsah, krátkou ukázku, odkazy na recenze a související webové stránky a vědecké práce. U děl, kde to neodporuje autorským právům a existuje i elektronická podoba, vám ji nabídne ke stažení.

S podobnou filozofií přichází i Project Gutenberg. Ten se zrodil v hlavě Michael S. Harta už v roce 1971, kdy sám začal s ručním přepisováním a šířením volně přístupných textů. Filozofie projektu je založena na práci dobrovolníků, jednoduchém formátu textu a snaze vyjít vstříc co nejširšímu okruhu čtenářů. V současné době nabízí přes 25 tisíc knížek.

Autor: