Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Eurotarif: Vše, co potřebujete vědět

Všichni čeští operátoři akceptovali nařízení Evropské unie a zavedli tzv. Eurotarif, který reguluje roamingové služby v rámci EU. Chcete vědět, jak lze tento tarif aktivovat a kolik s ním můžete při volání ze zahraničí ušetřit?

Ačkoliv žijeme v tržním prostředí a operátoři mezi sebou svádějí tvrdý boj o každého zákazníka, s vysokými cenami za roaming se dlouho nic nedělo. Až v posledních dvou letech, kdy se vysokými cenami začal zabývat Evropský parlament, se daly věci do pohybu a operátoři postupně začali zlevňovat. V červnu tohoto roku pak poslanci EU schválili nařízení, které určuje maximální ceny za odchozí a příchozí hovory v rámci Evropské unie. Ty byly stanoveny na 14 Kč/min. za odchozí hovor a 7 Kč za hovor příchozí. K uvedeným cenám je ovšem nutné ještě připočítat DPH.
T-Mobile
Zákazníci společnosti T-Mobile mohou začít používat roamingovou nabídku splňující regulace EU od 1. srpna. Tarifní zákazníci mohli žádat o aktivaci zvýhodnění EU již během července, majitelům Twist karet byl roamingový ceník snížen automaticky k 1. srpnu. Se zvýhodněním EU stojí minuta odchozího hovoru ve všech 27 unijních zemích 16,54 Kč, minuta příchozího volání přijde na 8,09 Kč. Ceny ostatních roamingových služeb (SMS, MMS, datové přenosy, hovory mimo EU) jsou účtovány sazbami základního roamingového ceníku (Happy roaming). Nabídku EU nelze kombinovat s dalšími roamingovými zvýhodněními.

Roamingové zvýhodnění EU
Cena za volání
Odchozí hovory
16,54 Kč/min.
Příchozí hovory
8,09 Kč/min.

Jak aktivovat?
Majitelé paušálních tarifů si mohou Eurotarif objednat pomocí SMS ve tvaru ROA A EU odesláním na telefonní číslo 4603. O aktivaci služby je zákazník informován textovou zprávou. Majitelům předplacených Twist karet jsou hovory v rámci Unie účtovány od 1. srpna automaticky stejnou cenou.

EU tarif v. zvýhodnění Cestovatel
Vedle nového zvýhodnění EU zůstává i nadále v nabídce zvýhodnění Cestovatel. To je oproti Eurotarifu výhodnější při delších hovorech a osvědčí se hlavně v Chorvatsku, které není členským státem Unie. Zvýhodnění Cestovatel je možné zdarma objednat ke všem T-Mobile tarifům a neplatí se za něj žádný měsíční paušál. S tímto roamingovým zvýhodněním můžete volat ze všech sítí v 11 T-Mobile zemích (Černá Hora, Chorvatsko, Maďarsko, Makedonie, Německo, Nizozemsko, Polsko, Rakousko, Slovensko, Velká Británie a USA) jen za 4,76 Kč/min., sestavovací poplatek při každém hovoru je 34,51 Kč. Za příchozí hovory se kromě tohoto poplatku už nic jiného neplatí.
O2
Koncem července představil modrý operátor vedle svých stávajících roamingových služeb nový O2 Eurotarif. Při sjednaném O2 Eurotarifu bude minuta odchozího volání ze zemí EU a v rámci EU stát 16,60 Kč a za minutový příchozí hovor si O2 naúčtuje 8,15 Kč. Ceny pro volání v zemích, na které se nevztahuje regulace, se řídí současným zónovým ceníkem.

O2 Eurotarif
Cena za volání
Odchozí hovory
16,60 Kč/min.
Příchozí hovory
8,15 Kč/min.


Jak aktivovat?
O2 Eurotarif bude do 30. září automaticky aktivován všem zákazníkům s hlasovým roamingem, s výjimkou těch, kteří se rozhodnou pro O2 Smart Roaming, My Europe nebo jiný speciální roamingový tarif. To platí jak pro tarifní zákazníky, tak pro zákazníky s předplacenými kartami. Zákazníci, kteří budou chtít O2 Eurotarif využívat dříve, mají možnost požádat o jeho aktivaci od 29.7. Aktivaci je možné provést prostřednictvím SMS ve tvaru EUROTARIF zaslané na číslo 999 111. Tarif jim pak bude zprovozněn nejpozději do jednoho měsíce od žádosti. Po spuštění tarifu 29.8. bude O2 Eurotarif zřízen automaticky všem standardním zákazníkům, kteří si nově požádají o hlasový roaming.

O2 Eurotarif v. O2 Smart Roaming
Alternativou k O2 Eurotarifu je tarif O2 Smart Roaming, který nabízí hovory ze 14 oblíbených turistických destinací za 11,78 Kč a 30 minut měsíčně zdarma na příchozí hovory (po vyčerpání volných minut pak 5,95 Kč). O2 Smart Roaming momentálně zahrnuje vyhledávané letní destinace českých turistů, jakými jsou Chorvatsko, Slovensko, Francie, Itálie, Španělsko, Kypr, Malta, Bulharsko a Řecko. Součástí nabídky jsou i další hojně navštěvované mimoevropské země jako Egypt, Tunisko, Turecko, Malajsie a Thajsko. Roamingový tarif si mohou všichni tarifní zákazníci i zákazníci předplacených karet aktivovat do 15. září 2007 zasláním SMS zprávy ve tvaru SMART na číslo 999 111 nebo prostřednictvím zákaznické linky *11 či na kterékoliv značkové prodejně O2. Aktivované tarifní zvýhodnění bude ale platit i po 15. září 2007.

Vodafone
Vodafone jako jediný operátor v ČR žádný nový EU tarif nepředstavil, ale upravil svou stávající roamingovou službu Vodafone Word tak, aby vyhovovala požadavkům EU. Nové ceny nabývají účinnosti od 29.8. Změny se dotkly cenové zóny 1, kam spadají všechny státy Unie a navíc i Chorvatsko a Švýcarsko. Ceny jsou dle regulace podobné jako u konkurence, za minutu odchozího hovoru tedy od konce srpna zaplatíte 16,70 Kč oproti původním 21,42 Kč a za minutu příchozího hovoru bude chtít operátor 8,20 Kč. Dříve to bylo 11,90 Kč. Ceny za SMS, MMS a datové přenosy se v rámci zóny 1 nemění. Veškeré ceny v zónách 2 a 3 tarifu Vodafone World zůstávají také beze změny.


VF Word – zóna 1
Cena za volání
Odchozí hovory
16,70 Kč/min.
Příchozí hovory
8,20 Kč/min.

Jak aktivovat?
Abyste mohli volat ze zahraničí v rámci EU za regulované ceny, musíte si aktivovat roamingový tarif Vodafone Word Roaming. To nejjednodušeji provedete odesláním textové zprávy ROAM WORLD A 1234 na číslo 7700 (místo 1234 vepište svoje osobní číselné heslo). Aktivaci rovněž provedete prostřednictvím Internetové samoobsluhy, Kapesní samoobsluhy *111# nebo zavoláním do Hlasové samoobsluhy na *077.

VF Word Roaming v. VF Passport
Vodafone vedle tarifu Word Roaming odpovídajícímu regulacím EU nabízí ještě roamingovou službu Passport. Na otázku, který tarif je výhodnější, nelze kvůli spojovacímu poplatku a rozdílným cenám roamingového volání, jež závisí na zvoleném tarifu, jednoznačně odpovědět. Všeobecně lze ale říci, že voláte-li v rámci EU déle než dvě minuty, vyplatí se VF Passport.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...