Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Evropská družice bude na druhý pokus zkoumat tání ledu

Věda

  11:57
BAJKONUR - Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu včera odpoledne odstartovala raketa s meteorologickým satelitem CryoSat 2, který má probádat dopady klimatických změn na tání ledu na Zemi.

Družice Cryosat 2 v představě malíře foto: ESA

Satelit Evropské vesmírné agentury (ESA) odstartoval z kosmodromu využívaného Ruskem v plánovaném čase a měl by se nedlouho po startu dostat na oběžnou dráhu ve výšce kolem 720 kilometrů nad zemským povrchem.

Satelit je vybaven sofistikovanými technologiemi, které mají pomoci přesně určit dopady globálního oteplování na oblasti věčného ledu kolem pólů.

S pomocí speciální radarové technologie bude satelit schopen změřit i centimetrové změny tloušťky ledu v oceánech, ale také na souši v Grónsku či Antarktidě. Tyto údaje by měly mimo jiné umožnit zpřesnění klimatických modelů. Mise v hodnotě 140 milionů eur (přes 3,5 miliardy korun) by měla podle údajů ESA trvat nejméně do konce roku 2013.

Číslovka v názvu družicového průzkumníka naznačuje, že jde už o druhý satelit stejného typu. O první CryoSat ESA přišla v roce 2005, kdy po startu kvůli chybnému naprogramování selhala ruská nosná raketa a družice se zřítila do moře poblíž Severního pólu.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
Team leader ve strojírenství (až 45000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč