Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Evropská komise chce zabránit zakazování VoIP

Věda

  6:00
Z úst evropské komisařky Viviane Redingové se opět ozývají ostrá slova na adresu mobilních operátorů. Tentokráte jde o to, zda-li mají ve svých sítích právo zakazovat VoIP provoz.

Ilustrační foto. foto: MotorolaReprofoto

Po regulaci cen roamingových hovorů, SMS a přenášených dat se mezi Evropskou komisí a mobilními operátory rozhořel další spor. Za vším stál článek v německém tisku, který spekulovat, že se tamní Deutsche Telekom chystá zamezit ve své síti používání tzv. VoIP (Voice over IP).

Při této metodě je hlas přenášen prostřednictvím internetového připojení a za daleko nižší ceny, než nabízejí samotní operátoři. Ti tak přicházejí o nemalou část zisků. Mezi nejrozšířenější programy pro telefonování prostřednictvím internetu patří například Skype.

V současnosti regulace této oblasti náleží členským státům. Nová direktiva by ji však mohla přenést do rukou evropské komise. Ta volí podobný postoj jako v minulosti: pokud operátoři sami a dobrovolně nepřehodnotí své postoje, zasáhne.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...