Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Evropská sonda přistála na oběžné dráze Venuše

Věda

  10:58
DARMSTADT - Evropská sonda Venus Express se úspěšně podařilo "usadit" na oběžnou dráhu planety. Povedenou misi pětiměsíčního letu potvrdili vědci v řídícím středisku Evropské vesmírné agentury (ESA).

Malířova vize sondy u planety Venuše. foto: AFP

Sondu vynesla do vesmíru 9. listopadu ruská raketa z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu a od té doby urazila přes 400 milionů kilometrů, která dělí Zemi od planety. Dnes dopoledne zažehla na necelou hodinu svůj hlavní motor, aby ji zbrzdil z předchozí rychlosti 29.000 kilometrů za hodinu o asi 15 procent a umožnil gravitaci Venuše přijmout sondu na oběžnou dráhu.

ESA potvrdila, že je stále v kontaktu se zařízením, které je jádrem projektu v hodnotě 220 milionů eur (6,6 miliardy korun). Úkolem sondy je v příštích nejméně 500 dnech především získat více informací o planetě, která je Zemi nejblíže a je jí podobná i rozměrově. Zaměří se přitom na průzkum tajemné husté a horké atmosféry kolem Venuše.

První evropská mise k Venuši se shoduje s posláním Mars Expressu, který zamířil k "rudé" planetě v roce 2003 jako první planetární projekt v historii ESA. Venus Express, která má oproti marsovskému předchůdci dokonalejší tepelný štít kvůli blízkosti Slunce, nese sedm vědeckých přístrojů pro zkoumání horních i dolních vrstev ovzduší a povrchu planety.

"Vysláním sondy Venus Express chceme znovu demonstrovat, že zkoumání planet je životně důležité pro život na Zemi," řekl loni generální ředitel ESA Jean Jacques Dordain.

"Země je na půli cesty mezi Venuší a Marsem a když si dáme dohromady toto (co zjistí Venus Express) s Mars Expressem, dozvíme se leccos o vývoji všech tří planet. Je to opravdu vzrušující mise," řekl k projektu další vědec, Manuel Grande z Rutheford Appleton Laboratory ve Velké Británii.
Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat