Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Evropské peníze začínají měnit „mapu“ české vědy

Laboratoř | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Laboratoř | foto: Shutterstock

PRAHA Během následujících čtyř let přiteče do Česka 40 miliard na podporu vědy a výzkumu. Vyroste tady spousta nových výzkumných pracovišť, která budou konkurovat těm původním. Zůstanou „staré“ laboratoře prázdné a vědci se přesunou do nových? Nebo se u nás výrazně zvýší počet vědců?

"Tak intenzivní finanční injekce české vědě nemá v posledních padesáti letech obdoby. Umožní výrazně modernizovat vybavení výzkumných pracovišť," míní Pavel Zemánek z Aplikačního a vývojového centra pokročilých mikrotechnologií a nanotechnologii ALISI, které nyní zahájilo svoji činnost.

Další informace

Proč většina evropských peněz míří na Moravu, především do Brna? Co se bude zkoumat v zatím sedmi nově vznikajících centrech? Odkud k nám budou přicháze noví badatelé? 

Více o proměně české vědy čtěte v úterní příloze Věda a výzkum

Profesor Zemánek také oceňuje, že se nejedná jen o "krátkodobou spotřební dotaci", ale o dlouhodobou a účelnou investici. I Jan Vitula z ministerstva školství, který má rozdělování evropských peněz na starosti, věří, že se česká věda se s přílivem evropských peněz výrazně promění: "Skokově se zvýší kvalita vybavení vědeckých pracovišť."

Odpad jako daň za kvalitní vědu
A nezačnou kvalitní badatelé z tradičních výzkumných institucí ve velkém odcházet do nových center? Nedočkáme se nakonec spousty prázdných laboratoří?

"Většina center vzniká tak, že se vylepšují stávající vědecká pracoviště," upozorňuje Jan Vitula. I tak ale k určitému odlivu lidí dojde. Jan Vitula v tom ovšem nevidí žádný problém: "Musíme počítat s nějakým odpadem. To je daň za kvalitní vědu."

Petr Stehlík ze strojírenského centra NETME se právě odlivu lidí z původních pracovišť chtěl vyhnout. "Naše centrum jsme proto začlenili do stávajících struktur na Vysokém učení technickém. Jsme něco navíc. Snažíme se, aby nedošlo k rozkladu toho, co dlouhodobě funguje, ale aby centrum naopak posílilo dobré pracovníky," vysvětluje profesor Stehlík.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!