Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Záhada: oceán v jižní Brazílii vyplavil 500 tučňáků

Věda

  7:00
RIO DE JANEIRO - Více než 500 uhynulých tučňáků vyplavilo moře na pobřeží v jižní Brazílii. Odborníci se nyní snaží zjistit, co smrt zvířat způsobilo. Podle agentury AFP to v pátek oznámilo středisko pro výzkum moře a pobřežních oblastí (Ceclimar).

Mrtvý tučňák, kterého vyplavilo moře na brazilskou pláž. foto: APČTK

Těla 512 mořských ptáků se nacházela na pobřežní mezi městy Tramandai a Cidreira asi sto kilometrů od regionální metropole Porto Alegre. Podle odborníků z Ceclimaru veterináře zneklidnil velký počet uhynulých kusů i to, že zvířata se nezdála být vyčerpaná, zraněná, ani nebyla pokryta ropou.

Tučňáci zahynuli při cestě za potravou
Těla 30 z nich poslali na rozbor. Výsledky by měly být známy do měsíce.

ČTĚTE TAKÉ

Uhynulí tučňáci patří k druhu tučňák magellanský (Spheniscus magellanicus), který hnízdí ve velkých koloniích v Patagonii na jihu Argentiny a Chile. V období od března do září oblast opouští a vydává se na cestu za potravou. V té době pravidelně míjí břehy nejjižnějšího brazilského státu Rio Grande do Sul, kde nyní oceán přes 500 kusů těchto zvířat vyplavil.

Autoři: ,

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...