Neděle 7. srpna 2022, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Extrémně obézních Američanů přibývá, tvrdí průzkum

Věda

  7:00
WASHINGTON - Ve Spojených státech přibývá lidí trpících extrémní obezitou, kteří mají nadváhu více než 45 kilogramů. Ukázal to průzkum amerických zdravotnických nadací, o jehož výsledcích informovala agentura Reuters. Celkové procento obézních Američanů se naproti tomu nijak výrazně nezvyšuje. Podíl lidí, kteří mají o více než 45 kilogramů přes svou ideální tělesnou hmotnost, se za poslední tři desetiletí zvýšil z 1,4 procenta populace na 6,3 procent.

Obezita trápí stále více Britů. foto: Shutterstock

Extrémně obézních je v současnosti o 350 procent více, než bylo koncem 70. let. Poměr extrémně obézních jedinců je podle autorů průzkumu téměř dvojnásobně vyšší u žen než u mužů.

Obezita:

Obezita je definována jako překročení 30 stupňů na indexu tělesné hmotnosti BMI, což je poměr váhy k výšce v metrech na druhou.

Odborníci ale upozorňují, že tento index není jednoznačný, protože obézní jsou podle něj i sportovci s množstvím svalové hmoty, a naopak do průměru se vejdou osoby s křehkou konstitucí, ale velkým poměrem tělesného tuku.

Mezi dětmi je poměr extrémně obézních na úrovni pěti procent.

Zvláště výrazné je zastoupení dětí s velkou nadváhou u hispánských chlapců a černošských dívek, uvádí průzkum, který provedly neziskové organizace Trust for America´s Health a Robert Wood Johnson Foundation.

Celková hladina obezity se však v posledních letech v USA výrazně nemění a zůstává na úrovni okolo 36 procent populace.

Letos v červnu zařadilo Sdružení amerických lékařů (AMA) obezitu na seznam nemocí. Obézní lidé tak mají naději, že budou pojišťovny ochotnější hradit preventivní programy i léčbu obezity. Důraznější zaměření na prevenci si slibuje také šéf AMA Ardis Hoven. Zdravotníci by díky zařazení obezity mezi nemoci mohli získat významnou pomoc předtím, než musejí řešit složité zdravotní komplikace spojené s obezitou. Hoven očekává, že se rozběhnou informační kampaně určené pacientům i zdravotníkům.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat