Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Film Gravitace ožívá. Vesmírná stanice ISS se musela vyhýbat odpadu

Věda

  9:00
MOSKVA - Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) se v pondělí večer musela opět vyhnout kosmickému smetí, které létá kolem Země ve stále větším množství. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na sdělení Střediska řízení letů v Koroljovu u Moskvy.

Pohled na ISS foto: NASAReprofoto

Manévr byl proveden pomocí nákladní lodi Progress M-26M, která je nyní k ISS připojená. Motory ruského kosmického „kamionu“ byly zažehnuty na 322 sekund a udělily stanici impulz 0,3 metru za sekundu.

Zpráva neupřesňuje, čemu se byl orbitální komplex nucen vyhnout. Tato operace ale není nijak výjimečné. Oběžnou dráhu měnila ISS například loni v listopadu, protože jí hrozil střet s úlomky zničeného čínského kosmického aparátu.

Na palubě Mezinárodní vesmírné stanice je nyní šestičlenná mezinárodní posádka. Američan Terry Virts, Italka Samantha Cristoforettiová a ruský kosmonaut Anton Škaplerov se mají ve čtvrtek vrátit na Zemi. Na ISS zůstanou, a to celý rok, Rus Michail Kornijenko a Američan Scott Kelly. Jen šest měsíců s nimi na orbitě stráví další ruský kosmonaut Gennadij Padalka.

Americká vesmírná agentura NASA odhaduje, že planetu Zemi nyní obíhá asi půl milionu kusů odpadu větších než pingpongový míček. Úlomků o velikosti softbalového míče tam je asi 22 tisíc. Kromě toho na oběžné dráze může být více než 100 milionů velice malých fragmentů o průměru alespoň jeden milimetr. 

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat