Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Firma oceněná v České hlavě se chce soudit, vyhrála prý oprávněně

Věda

  20:04
PRAHA - Firma C.C.Novasoft oceněná v soutěži Česká hlava prý vyhrála oprávněně. S konkurenční firmou Newton, která tvrdí opak, se proto bude možná soudit. Newton si totiž stěžuje, že vítězný software není unikátní, navíc je prý starší než jeden rok. Tím prý odporuje kritériím soutěže.

Vladimír Moravec, ředitel společnosti Novasoft. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Za software na přepis řeči do textové podoby získala v pondělí firma Novasoft cenu Česká hlava. Zařízení slouží třeba lékařům, kteří s jeho pomocí mohou popisovat rentgenový snímek a nálezy "zapisovat" do počítače jen pomocí hlasu.

Celá záležitost má podle Moravce poškodit dobré jméno jeho společnosti a je součástí nekalého konkurenčního boje. Firma Newton totiž tvrdí, že podobné zařízení nabízejí i oni, systém prý navíc už patnáct let vyvíjí univerzita v Liberci. Proto prý není unikátní, čímž odporuje stanovám soutěže.

Dále čtěte:

"Tato technologie se liší především tím, že zohledňuje při převodu mluvené řeči i akustický kontext řečových jednotek," upozornil ředitel Novasoftu Vladimír Moravec v tiskové zprávě. Slova jsou prý rozlišována v kontextu, a tak nedochází k vytváření nesmyslných vět.

Na problém upozornily Lidové noviny, zástupce České hlavy listu přiznal, že není v jejich silách důkladně prověřovat všechny přihlášené. Předsedkyně poroty Eva Syková však prý řekla zástupcům Newtonu, že pokud by se přišlo na to, že nebyly dodrženy stanovy soutěže, je možné cenu odebrat.

Ve stanovách soutěže navíc stojí, že "cena se uděluje tuzemské nebo zahraniční firmě, působící v ČR, která v období nejvýše 12 měsíců před datem uzávěrky přihlášek realizovala nejvýraznější novou technologii či výrobek na území ČR." Diktovací programy Newtonu i Novasoftu však prý byly testovány na soudech už od června do září 2008. Novasoft tak prý nesplnil kritéria soutěže na "novost" výrobku.

"Prodej softwaru prvním uživatelům však začal až na přelomu let 2008/2009, kdy byl software doplněn novými medicínskými slovníky z oblasti radiologie, patologie a histologie," tvrdí ředitel Novasoftu Moravec.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle
Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle

Zvažujete pořízení nových obrouček? Hledáte stylové sluneční brýle nebo perfektně padnoucí čočky? Zapojte se do soutěže, vyhrajte poukázku a...

Mohlo by vás zajímat