Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fotbaloví sudí dělají ve vedru více chyb, tvrdí vědci

Věda

  12:00
ŽENEVA - Fotbalisty, kteří budou v roce 2022 bojovat na mistrovství světa v Kataru, mohou nepříjemně překvapovat častější chyby rozhodčích. Vědci zjistili, že čím větší je vedro, tím jsou přehmaty sudích častější.
Rozhodčí (ilustrační foto)

Rozhodčí (ilustrační foto) foto: MICHAELA REHLEReuters

Podle portálu The Telegraph jsou tyto poznatky vodou na mlýn kritikům nespokojeným s rozhodnutím FIFA udělit pořadatelství státu na Arabském poloostrově.

Průměrné letní teploty v Kataru se pohybují kolem 40 stupňů Celsia. Pořadatelé šampionátu doufají, že se s tímto problémem vypořádají vybudováním zvláštních klimatizovaných stadionů.

ČTĚTE TAKÉ:

Nicméně tým vědců z Bedfordshireské univerzity, který studii na zakázku Evropské fotbalové unie UEFA vypracoval, tvrdí, že to nemusí stačit. "I tak se bude hrát pod širým nebem a i když tam bude klimatizace, existují obavy, že teplota na hřišti může stále být kolem 30 stupňů," uvedl John Brewer, vedoucí vědeckého týmu.

30 stupňů snižuje schopnosti až o 25 procent

Vědci zkoumali, jak si vedou rozhodčí, když mají 90 minut v místnosti, kde je 30 stupňů, simulovat rozhodnutí, jaká dělají při opravdových zápasech. Ukázalo se, že se jejich fyzické i rozhodovací schopnosti snížily o 20 až 25 procent oproti hře v normálních podmínkách.

Nízké teploty naopak komplikují práci čárových rozhodčí, kteří v zápasech hraných v Evropě stávají za brankou i v mrazech. Jejich výkon je o pětinu horší a někteří mají blízko k podchlazení.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"Tyto poznatky mají závažné důsledky pro výkon rozhodčích a čárových rozhodčích, kteří působí v náročných klimatických podmínkách," řekl Brewer s tím, že je třeba se zaměřit na to, jak jim pomoci se s tím vypořádat.

Co se týče zápasů na světovém šampionátu v Kataru, doporučuje, aby bylo postaráno o to, že se sudí před zápasy i v poločase pořádně napijí a zchladí. Čároví rozhodčí působící v chladných oblastech Evropy by zase podle něho měli mít možnost navléct si na sebe další vrstvy oblečení.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat