Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fotoaparát zachycuje každý okamžik života. Pomáhá bojovat s Alzheimerem

Věda

  22:13
Londýn - Britská firma Microsoft Research v Cambridgi vyvinula speciální digitální fotoaparát SenseCam, jehož úkolem je zachytit každý okamžik života svého majitele. Vědecké studie ukázaly, že přístroj může výrazně pomoci osobám s Alzheimerovou chorobou ke zlepšení paměti.

Nenápadný přístroj může zachytit až 30 000 snímlů. Pro pacienta s Alzheimerovou nemocí je to neocenitelná pomůcka. foto: SimonLidové noviny

V budoucnu by měl být tento fotoaparát, využívaný zatím jen pro vědecké účely, dostupný i ostatním lidem pro uchování jejich vzpomínek, uvedl server NewScientist.com.

Fotoaparát se nosí zavěšený na krku a snímá fotografie automaticky každých 30 sekund. Obrázky dokáže bez problémů pořizovat i za pohybu či při změně osvětlení. Na jednu paměťovou kartu se vejde přibližně 30.000 snímků.

Studie publikovaná v březnu tohoto roku v odborném časopise Journal of Neurology, Neurosurgery, and Psychiatry with Practical Neurology ukazuje, že přehrávání denních prožitků pomocí SenseCamu zlepšuje některým pacientům jejich dlouhodobou paměť. Popsán je mimo jiné případ osoby, která měla dlouhodobé problémy vyvolat si nedávno prožité události. Poté, co si pacient přehrával obrázky ze SenseCamu po dobu tří týdnů, začal se upomínat na tyto své prožitky dokonce i měsíc po události, aniž se znovu díval na fotografie. Vybavoval si je také podstatně lépe než události, které nebyly promítány, ale například zachyceny jen v psané formě v deníku.

Vzpomínky za čtrnáct tisíc
V současné době na vynález získala licenci oxfordská společnost Vicon, která ho plánuje využít v širším měřítku. Podle jejího výkonného ředitele Imogena Moorhouse firma dosud vyrobila pouze 500 kusů, většinu z nich pro vědecké účely.

Přístroj vyráběný společností Vicon bude k dostání za maloobchodní cenu 500 liber (necelých 14.200 korun) a nejprve bude přednostně distribuován také pro vědecké účely. Verze pro další zájemce by se prý měla v obchodech objevit v roce 2010.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Pronájem komerčního prostoru 450 m2, Brandýs nad Labem
Pronájem komerčního prostoru 450 m2, Brandýs nad Labem

Pražská, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat