Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Francie je zodpovědná za genocidu ve Rwandě, uvedli historici

Genocida ve Rwandě: 800 000 mrtvých za pouhých 100 dní. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Genocida ve Rwandě: 800 000 mrtvých za pouhých 100 dní. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francie nese velký díl zodpovědnosti za to, že události ve Rwandě v roce 1994 skončily genocidou, během níž bylo povražděno na 800 tisíc lidí. Na vraždění ani přípravách na ně se ale nijak nepodílela a vinu za ně nenese. K takovému závěru dospěla komise historiků, která na pokyn francouzského prezidenta Emmanuela Macrona roli Francie v masakrech přezkoumávala.

Současný rwandský prezident Paul Kagame Francii obvinil ze spoluviny na krveprolití, které se odehrálo v době, kdy byl v úřadu François Mitterand.

Násilí v roce 1994 vyhnalo asi 2,7 milionu lidí z jejich domovů.
Ostatky obětí genocidy.

Patnáctičlenná komise historiků se začala vyšetřování událostí starých skoro tři desítky let věnovat v roce 2019. Její šéf Vincent Duclert dnes výsledky bádání předal prezidentovi Macronovi.

Masové vraždění příslušníků menšinového etnika Tutsiů a také umírněných Hutuů mezi dubnem a červencem 1994 začalo poté, co bylo sestřeleno letadlo s tehdejším rwandským prezidentem Juvénalem Habyarimanou z kmene Hutuů. S ním Francie udržovala velice blízké vztahy.

„Byla Francie spolupachatelem genocidy Tutsiů? Pokud tím míníme ochotu zapojit se do vyvražďovacích operací, pak to žádné důkazy v archivech, které jsme prozkoumali, nedokládají,“ stojí v závěrech badatelů. „Nicméně Francie po dlouhý čas udržovala vztahy s režimem, který k rasistickým masakrům vyzýval... a zůstala slepá k přípravám na genocidu, které podnikaly radikální složky tohoto režimu,“ doplnili historici.

Podle nich tehdejší francouzská vláda příliš podléhala „binárnímu vidění“, podle něhož byl Habyarimana hutuským spojencem bojujícím proti „nepřátelským“ tutsijským vzbouřencům. Vědci ale nepotvrdili, že by Francie, která v roce 1994 ve Rwandě pod hlavičkou OSN vedla humanitární operaci, tímto krokem vědomě pomáhala hutuské vládě při vyvražďování.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!