Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Galéra - nejvýkonnější počítač střední a východní Evropy v provozu

Věda

  6:00
Dne 8. dubna 2008 byl v polském Gdaňsku oficiálně spuštěn provoz největšího superpočítače regionu střední a východní Evropy – Galéra (The Galley ). Jeho úkolem bude práce na vyhledávání protilátek pro boj s rakovinou, na nových aerodynamických řešeních v letectví či na analýze proudění světových moří.

Superpočítač Galéra. foto: IntelReprofoto

Sestavení superpočítače Galéra oznámili tvůrci již před šesti měsíci. Nyní je superpočítač dokončen a v provozu. Poskytuje výpočetní výkon v hodnotě 50 bilionů operací za sekundu, což je 4400krát vyšší výkon, než jakým disponoval počítač IBM Deep Blue, který v roce 1997 porazil v šachové partii velmistra Garriho Kasparova. Superpočítač disponuje 1400 čtyřjádrovými procesory Intel Xeon se silou 5600 výpočetních jader.

Superpočítač Galéra bude využíván několika polskými univerzitami, kterým bude pomáhat s pracemi na stovkách vědeckých projektů a výzkumem v různých odvětvích – chemii, fyzice, strojírenství, elektrotechnice a oceánografii. Některé z těchto aktivit mají za cíl nalézt protilátky pro boj s rakovinou, přijít na nová aerodynamická řešení v letectví či analyzovat proudění světových moří.

Galéra rozhodně není žádný drobek, neboť na délku měří celých 17 metrů, hmotnost má hodnotu 5 tun. Pracuje na 350 serverech se čtyřmi čtyřjádrovými mikroprocesory v každém z nich. Délka veškeré použité kabeláže přesahuje 12 km.

 

Autor: