Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Gay nebo transsexuál? Archeologové objevili podivný hrob

Atypický mužský hrob na místě archeologického výzkumu v Terronské ulici v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Atypický mužský hrob na místě archeologického výzkumu v Terronské ulici v Praze | foto: ČTK

PRAHA Kostrový hrob muže z doby bronzové s odlišnou sexuální orientací - homosexuála nebo transsexuála - odkryli archeologové při záchranném výzkumu v šestém pražském obvodu. Patřil ke kultuře se šňůrovou keramikou, která na českém území existovala mezi léty 2800 až 2500 před naším letopočtem. Archeologické naleziště bude tento čtvrtek otevřeno pro veřejnost.

"Z historie i etnologie víme, že když má nějaká kultura přesná pravidla pohřbívání, tak neudělá nikdy chybu," řekla novinářům vedoucí výzkumu Kamila Remišová Věšínová z České společnosti archeologické.

Zemřelí kultury se šňůrovou keramikou byli ukládáni do hrobu ve skrčené poloze, muži na pravém boku s hlavou směřující k západu a ženy na levém boku s hlavou směřující k východu. Genderově odlišné byly i milodary v hrobech.

Otevřeno pro veřejnost

Nálezy první výzkumné etapy a celé archeologické naleziště bude ve čtvrtek dopoledne otevřeno pro školy a odpoledne pro veřejnost.

Návštěvníci si mohou vyzkoušet dokumentaci nálezů a ti nejzvědavější mohou pátrat po keramických střepech jako skuteční archeologové, uvedla Semrádová

Ženy měly náhrdelníky z provrtaných zubů domácích zvířat nebo šelem, měděné korále či spirálové záušnice a další ozdoby. Specificky ženskou výbavou byl vejčitý hrnec a menší nádobky umístěné v blízkosti hlavy, ale i pazourkové nože.

Muži byli vybaveni zbraněmi, sekeromlaty či pazourkovými noži, ale i několika nádobami s jídlem a nápoji na cestu do světa mrtvých.

Šamani – transsexuálové

Muž, u kterého Remišová Věšínová předpokládá odlišnou sexuální orientaci, byl uložen do hrobu jako žena na levém boku. Neměl sice ozdoby, ale v nohou mu ležela typicky ženská vejčitá nádoba.

Podobné pohřby, kdy byli muži ukládáni jako ženy a naopak ženy jako muži, jsou známy už z mezolitu, tedy z doby kolem lovců mamutů. Pohřbívali se tak i sibiřští šamani, kteří měnili identitu v souvislosti se svým povoláním.

To ale podle archeoložky není tento případ, protože pohřby šamanů byly bohatší a s jinou pohřebí výbavou.

Záhadný kyj bulava

Archeologové odkryli i další hroby s pohřebními výbavami. Mezi zbraněmi objevili například pro tuto kulturu typickou "bulavu", což je jakýsi kulový palcát, který měl zřejmě nějaký symbolický význam.

K dalším nálezům patří dům z doby bronzové zřejmě z takzvané mohylové kultury, zásobnice či jámy po sloupech a kůlech. Po zdokumentování této etapy bude ještě pokračovat výzkum paleolitu.

"Možná najdeme i mamuta," řekla s nadsázkou archeoložka Kateřina Semrádová, která tento výzkum povede.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...